Haberler

6-8 Kasım 2019 IGC Türkiye’de, ulusal ve uluslararası jeotermal sektörü buluşuyor

Dünya Bankası Çalıştayı IGC Türkiye 2017, İzmir'de (Kaynak: IGC Türkiye)
Cannur Bozkurt 22 Eki 2019

Yaklaşık 1.500 MW kurulu jeotermal enerji üretim kapasitesiyle Türkiye, en sıcak jeotermal piyasalardan biri olmaya devam ediyor. Dördüncüsü gerçekleşecek olan, IGC Türkiye Jeotermal Kongresi ve Fuarı bir kez daha fırsat ve zorluklarla tanışma ve tartışma fırsatı sunacak.

ThinkGeoEnergy ve Alman ortağı Enerchange, Türk ve uluslararası jeotermal sektörünü nasıl bir araya getirebileceğini araştırdığında, uluslararası bir kongre ve fuar fikri doğdu.

2016 yılının Haziran ayında, ilk IGC Türkiye Jeotermal Kongresi ve Fuarını düzenlendi. O zamanlar Türkiye’deki jeotermal enerji üretim kapasitesi 670 MW’tı. 2008’de 30 MW’lık kurulu bir kapasiteden bu yana bir artış olmamıştı. O zamandan günümüze, Türkiye, 1 GW Jeotermal Ülke Kulübü’nde yer alıyor ve yaklaşık 1.500 MW kurulu bir jeotermal enerji üretim kapasitesine sahip.

ThinkGeoEnergy şu anda dünya için kapasiteye genel bakış üzerine bir güncelleme üzerinde çalışıyor ve bunu yakında web sitesinde paylaşacak.

Türkiye’deki jeotermal sektörü, zorluklardan uzak durmuyor. Kaynak yönetimi, emisyonlar, etkileyici şekilde başarılı tarife destek mekanizmasına ilişkin belirsizlikler ve daha fazlası sektör için kilit konular olmakta. Ancak büyüme, yalnızca son birkaç ayda devreye giren 4-5 civarında jeotermal enerji santraliyle devam ediyor.

Türkiye’de baskın olan düşük entalpi jeotermal sistemleri ile jeotermal enerji santralleri, ağırlıklı olarak Organik Rankine Çevrimi teknolojisine sahip ikili sistemlerdir.

İşte Türkiye jeotermal piyasası hakkındaki ilk analizimizden birkaçı.

  • Genel kurulu jeotermal enerji üretim kapasitesi: yaklaşık 1.550 MW
  • ORC türbin teknolojisinin payı: % 80 (% 20 Flash)
  • Türbin teknolojisinin pazar payı: Ormat % 50’den fazla ve ORC teknoloji tesisleri için % 65 civarında
  • Yeni pazar katılımcıları Exergy ve EGESIM, Exergy ile ORC teknolojisi ve EGESIM için % 24’lük pazar payı ile ivme kazanmış ve birkaç yeni tesisin çevrimiçi hale gelmesiyle ilgili bazı güçlü girişimler sağlamıştır.

Türkiye piyasasına ilişkin detaylar, bu yılın sonunda Piyasa Özetinde ve Türkiye Jeotermal piyasasında tam teşekküllü piyasa raporunda yayınlanacaktır.

IGC Türkiye Jeotermal Kongresi ve Fuarı hakkında daha fazla bilgi edinmek için etkinlik web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Henüz son halini almamış olsa da, programı görüntüleyebilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy