Haberler

7. Praxisforum Geothermie.Bayern etkinlik programı yayınlandı; 7-9 Ekim 2019

Münih, Almanya hava fotoğrafı (kaynak: Praxisforum Geohtermie.Bayern/ Enerchange)
Cannur Bozkurt 25 Tem 2019

Bu yılki Praxisforum Geothermie.Bayern için ilgi çekici bir program yayınlandı. Etkinlik, Münih/Almanya’da, 7-9 Ekim 2019'da gerçekleşecek. Bavyera Eyaleti Ekonomi Bakanı Hubert Aiwanger, eyalette jeotermal enerjiye verilen vurgusu ile etkinlik katılımcıları arasında.

Alman enerji kuruluşu Enerchange, Bavyera Eyaleti Ekonomi Bakanı Hubert Aiwanger’in, 7-9 Ekim 2019 tarihlerinde Münih’te gerçekleşecek olan Praxisforum Geothermie’de konuşacağını açıkladı.

Aynı zamanda, Münih’te büyük ölçüde başarılı olan ve bu yıl 7.si gerçekleştirilecek etkinliğin programının yayınlandığı duyuruldu.

Bavyera Ekonomik İşler Bakanı ilk kez, Bavyera’daki derin jeotermal enerjinin ve iklim korumanın ulusal önemini vurgulayan bir tema ile etkinliği ziyaret ediyor. Praxisforum, jeotermal endüstrisinde en verimli düzeyde gerçekleştirilen panel olarak kendini kanıtlamıştır. Praxisforum Geothermie.Bayern’de bu yıl, sanayi ve bilim uzmanları, sektörün en güncel sorunlarını ve gelişmeleri tartışacaklar.

Katılımcılar, 31 Temmuz’a kadar %10 erken kayıt indiriminden yararlanabilecekler.

Ev sahibi şirket Enerchange Genel Müdürü Dr. Jochen Schneider “Gerçek bir ısı enerjisi geçişi olmadan iklim koruma hedeflerine ulaşamayacağız” dedi. “Bu nedenle jeotermal ısı tedarikinin sağladığı olanaklar gündemimizin zirvesinde yer alıyor. Yine de diğer teknik, politik ve ekonomik konular bu yılki Praxisforum’da ihmal edilmeyecek.”

Önceki yıllarda olduğu gibi, Praxisforum, Devlet Ekonomik İşler, Bölgesel Kalkınma ve Enerji Bakanlığı’nın güvencesi ile düzenlenmekte. Bu yıl Devlet Bakanı’nın kendisi, Bay Hubert Aiwanger, öğleden sonra Praxisforum’da hazır bulunacak.

Olası gelişmeleri önceden tahmin etmek – eğilimleri tartışmak

Piyasa derin jeotermal enerji arzı konusunda nasıl gelişecek? Bu büyük ölçüde politik ve yasal çerçeveler tarafından belirlenen koşullara bağlıdır. Almanya karbondioksit fiyatı belirlerse, jeotermal sektörü yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak potansiyelini en uygun şekilde geliştirme ve kullanma imkanı elde eder. Jeotermal enerji santrallerinin gelişimi için, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Yasası eş derecede önemlidir. Jeotermal enerji santralleri finanse edilebilir ve karlı olacak mı? Bunlar 8 Ekim’de yapılacak olan kongre ana gündeminde tartışılacak konulardan.

Kamu ve operatörler için bir diğer önemli konu, jeotermal tesislerin neden olduğu sismik aktivitelerin izlenmesidir. Forum II, diğer konuların yanı sıra, Bavyera’da jeotermal sistemleri izlemek için planlanan ağı sunmakta. Forum III’te paralel olarak tartışılan sorun “Endüstriyel işlemler için rezervuar istismarı sonrası test sonuçları ne kadar aktarılabilir?” oalcak.

İkinci kez Geothermische Energiepreis Bayern (Jeotermal Enerji Ödülü Bavyera) Praxisforum’da verilecek. Devlet Bakanı Hubert Aiwanger, elektrik ve ısı kategorileri için ödülleri kişisel olarak Bavyera’daki en iyi iki jeotermal tesise sunacak. Bir başka önemli nokta ise, Bavyera’daki derin jeotermal enerji konusundaki en iyi genç bilimsel çalışma için Hristiyan-Hecht Ödülü’nün sunulması. Başvurular 19 Ağustos 2019 tarihine kadar devam etmekte.

Öğleden sonra kongre günü, Jeotermie-Allianz Bayern’in (Jeotermal İttifak Bavyera) Wissenschaftsforum (Bilim Forumu)’da ısı enerjisi geçişini ve jeotermal enerjinin rolünü ele alacak. Aynı zamanda, Forum IV, Doğu Bavyera Molasse’nin jeotermal rezervuarını ve mevcut projelerini tartışacak. Bölge, Münih’ten sonra Bavyera’daki jeotermal enerji için ikinci sıcak nokta olarak yer almakta.

Atölyeler ve GeoTHOUR

Katılımcıların sürekli olumlu geri bildirimleri nedeniyle, 2019 Praxisforum’u bir atölye ile başlayacak. 7 Ekim sabahı uzmanlar jeotermal tesislerinde ölçeklendirme sorununa yönelik olası çözümleri tartışacaklar. Öğleden sonra, besleme pompası teknolojisindeki son gelişmeleri tartışan bir atölye çalışması yapılacak. Paralel olarak, işbirliği ortağı EGEC, AB GeoRISK projesini sunacak.

9 Ekim’de Praxisforum Geothermie.Bayern, Bavyera Molasse Havzasında bulunan jeotermal santrallere saha gezisi ile sona erecek. GeoTHOUR, tesislerin özellikleri, işletimi ve jeotermal kaynağın gelişimi hakkında ilk elden pratik bilgiler sağlayacak.

31 Temmuz 2019’a kadar erken kayıt indirimi

31 Temmuz 2019 tarihine kadar, hızlı bir şekilde karar verebilecek tüm katılımcıların Erken Kayıt biletleri var. 31 Temmuz 2019 tarihine kadar kayıt yaptıranlar normal fiyatlarda yüzde 10 indirim elde edecekler.

Praxisforum Geothermie.Bayern Münih’teki Haus der bayerischen Wirtschaft’ta (Bavyera ekonomisinin evi) düzenlenecek. Daha fazla bilgiye www.praxisforum-geothermie.bayern.de adresinden veya doğrudan organizatör Enerchange www.enerchange.de adresinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy