Haberler

98 MW Rantau Dedap jeotermal santralinin resmi başlangıcı, Endonezya

Supreme Energy Rantau Dedap COD (Kaynak: PT Supreme Energy LinkedIn)
Merve Uytun 10 Oca 2022

PT Supreme Energy, Endonezya'nın Güney Sumatra kentinde bulunan 91.2 MW'lık Rantau Dedap Jeotermal Santrali'nin başlangıç tarihini açıkladı.

PT Supreme Energy Rantau Dedap, 91.2 MW Faz 1 Rantau Dedap Jeotermal Santrali’nin Ticari İşletme Tarihini 26 Aralık 2021 olarak resmen açıkladı. Santral, Endonezya’nın Güney Sumatra eyaletinde bulunuyor.

PT Supreme Energy Rantau Dedap, PT Supreme Energy (%25,2), ENGIE S.A. (%37,4), Marubeni Corporation (%27,4) ve Tohoku Electric Power (%10) ortak girişimidir. Santralden gelen elektrik, 30 yıllık bir elektrik satın alma sözleşmesi kapsamında PT PLN’ye (Persero) gönderilecek.

Rantau Dedap’ta sondaj, bildirdiğimiz gibi 2018’de başladı. Proje ayrıca 2019 yılında Yılın Yenilenebilir Enerji Anlaşması ödülüne layık görülen ADB’den 540 milyon dolar finansman aldı.

BOO programı kapsamında verilen proje, EPC Yüklenicisi olarak atanan Konsorsiyum PT Rekayasa Industri/Fuji Electric ile ADB’nin çevre standartlarına bağlı kalarak ve Jeotermal için 2.800’den fazla insan gücü içeren 44 ayda tamamlandı. Enerji santrali. Bu tesis, yılda yaklaşık 475.031 tCO2’yi dengelerken, yaklaşık 500.000 hane için elektrik ihraç edebilir.” ENGIE Kıdemli Proje Yöneticisi Ralph Hoellmann’ı bir Linkedin gönderisinde yazdı.

“Rantau Dedap projesi, sarp arazisi ile uzaklığı, yüksek rakımı (2.600 m²) ve Covid-19 salgınının ortasında inşa edilmesi nedeniyle en zorlu jeotermal projedir. Bu yine PT’nin çok güçlü bir bağlılığını gösteriyor. Supreme Energy ve ortakları, Endonezya Hükümeti’nin enerji geçiş hedefine ulaşmasını desteklemek için Endonezya’da Jeotermal Enerjinin geliştirilmesine yöneliktir.” PT Supreme Energy Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Supramu Santosa yorumladı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy