Haberler

ABD DoD Bilgi Talebi: ABD Savunma Bakanlığı tesisleri için jeotermal teknolojiler

Hawaii, Pearl Harbor'daki USS Arizona anıtı (kaynak: Expert Infantry / flickr, Creative Commons)
Merve Uytun 9 Oca 2023

ABD Savunma Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri genelinde Savunma Bakanlığı tesislerine konuşlandırılabilecek bir prototip jeotermal enerji tesisi için teklifler arıyor.

ABD Savunma Bakanlığı (DoD), Amerika Birleşik Devletleri’ndeki DoD kurulumlarına karbonsuz ve güvenilir güç sağlayabilen bir prototip jeotermal enerji üretim sistemi için teklifler, fikirler veya çözümler talep ediyor. Teklifler, başvuru sayfası aracılığıyla 20 Ocak 2023 tarihine kadar gönderilebilir.

Birincil prototip konumları, Mountain Home Hava Kuvvetleri Üssü (Idaho), Ortak Üs San Antonio (Teksas), Fort Wainwright (Alaska) ve Fort Irwin’deki (California) DoD kurulumlarını içerebilir ancak bunlarla sınırlı değildir.

Başarılı prototipler, bir DoD kurulumunda kamu hizmeti ölçeğinde bir jeotermal tesisin tam inşası için düşünülebilir. Tesisin inşası ve elektriğin satın alınması, tek kaynak, takip sözleşmesi veya üretim sözleşmesi kapsamında gerçekleşecektir. Hükümet, başarılı bir prototipi diğer Savunma Bakanlığı kurulumlarına ölçeklendirmeyi de düşünebilir.

Şu anda Savunma Bakanlığı, ulusun güvenliğini sağlamaya yönelik kritik misyonunu desteklemek için enerji elde etmek için saha dışı elektrik sağlayıcılarına güveniyor. Savunma Bakanlığı ayrıca hava, kara, deniz, uzay ve siber uzayda dünya çapındaki görevlerini yürütmek için saha dışı elektriğe de bağımlıdır. Bu enerji bağımlılığı, aşırı hava ve siber güvenlik saldırılarından kaynaklanan kesintiler nedeniyle görev riskleri oluşturur.

Rüzgar ve güneş enerjisi gibi mevcut yenilenebilir enerji çözümleri karbonsuz olsa da kesintilidir ve kesintiyi azaltmak için pil depolama veya başka çözümler gerektirir.

Bu nedenle Savunma Bakanlığı, 1) askeri görev sürekliliğini sürdürmek ve 2) Kongre yetkisine uymak için karbon içermeyen ve hava koşullarından bağımsız olarak sürekli/güvenilir güç sağlayabilen jeotermal enerji aracılığıyla dünyanın gücünü kullanan yeni bir yaklaşım arıyor. 2022 Ulusal Savunma Yetki Yasası, kritik görevlerine 2030 yılına kadar yüzde 99,9 güvenilir enerji sağlayacak.

2022’nin başlarında, Savunma Lojistik Ajansı Enerji (DLA Energy) aracılığıyla ABD Savunma Bakanlığı, Savunma Bakanlığı kurulumları için jeotermal enerji çözümleri geliştirmenin fizibilitesi için bir Bilgi Talebi (RFI) yayınladı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy