Haberler

ABD, GEOTHERMICA jeotermal araştırma konsorsiyumuna 2 milyon dolar fon sağlayacak

GEOTHERMICA Jeotermal Enerji Araştırma Projesine Genel Bakış (Kaynak: GEOTHERMICA web sitesi)
Cannur Bozkurt 8 Haz 2019

ABD Enerji Bakanlığı, Avrupa GEOTHERMICA araştırma konsorsiyumu aracılığıyla jeotermal araştırma ve geliştirmeyi ilerletmek için 2 milyon dolara kadar fon sağladığını açıkladı.

ABD Enerji Bakanlığı (DOE), bir düzineden fazla Avrupa ülkesiyle yeni bir ortaklık aracılığı ile, jeotermal araştırma ve geliştirmeyi ilerletmek için ortak bir Teklif Çağrısı yoluyla 2 milyon ABD Doları tutarında mevcut fonlamaya katkıda bulunacağını açıkladı.

Jeotermal enerji kullanımındaki yeni kavramları göstermek ve doğrulamak için finansal kaynakları ve araştırma uzmanlığını birleştiren uluslararası bir konsorsiyum olan GEOTHERMICA üyeliğinin bir parçası olarak, ABD jeotermal topluluğu, sahaya giriş ve jeotermal araştırma ve geliştirme konularında kapsamlı uzmanlık çerçevesinde değerli verileri kullanan ortak araştırma projeleri konusunda doğrudan Avrupa ortaklarıyla işbirliği yapabilecek. Avrupalı ​​araştırmacılar da benzer şekilde Amerikalı meslektaşları ile paylaşılan bilgilerden faydalanacaktır.

ABD’ye ek olarak, Norveç GEOTHERMICA ve kurucu ortakları İzlanda’ya, İsviçre, Hollanda, Danimarka, İspanya, Almanya, Fransa, Türkiye, Portekiz, İrlanda, Romanya, İtalya ve Slovenya katılıyor. Toplu olarak, bu ülkeler, yenilikçi entegre ve birleşik sistemlerin geliştirilmesi de dahil olmak üzere jeotermal doğrudan kullanımı ve enerji üretimini optimize etmek için çalışacaklar.

GEOTHERMICA’nın bugün yayınladığı ortak bir Teklif Çağrısı sayesinde, katılan her ülke, kendi sınırları dahilinde bulunan başvuru sahiplerini finanse edecek; buna göre, DOE’nin Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Ofisi’nin Jeotermal Teknolojileri Ofisi, DOE Ulusal Laboratuvarları’ndaki araştırmaları destekleyecek 2 milyon $’lık fon sağlayacak.

DOE ve GEOTHERMICA, jeotermal kaynakların ve rezervuarların tanımlanması ve değerlendirilmesini içeren çekirdek araştırma alanları yoluyla jeotermal ticarileşme yollarının belirlenmesi; jeotermal kaynak ve rezervuar geliştirme; ve enerji arzı ve enerji sistemleriyle akıllı entegrasyonu konularına yoğunlaşıyor.

Mevcut bütçe dahil olmak üzere Teklif Çağrısının tam metni buradan görüntülenebilir.

Kilit keşif ve operasyonel zorlukları ele alan yenilikçi teknolojileri destekleyerek jeotermal gelişim ile ilgili maliyetleri ve riskleri azaltmak için çalışan DOE’nin Jeotermal Teknolojileri Ofisi hakkında daha fazla bilgi edinin. GEOTHERMICA hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.geothermica.eu adresini ziyaret edin.

Kaynak: ThinkGeoEnergy