Haberler

Aberdeen merkezli yeni bir şirket, petrol&gaz bilgisini jeotermale aktarma planında

Aberdeen Limanı, İskoçya (kaynak: flickr / Rab Lawrence, creative commons)
Cannur Bozkurt 7 Ağu 2020

İskoçya, Aberdeen'de yeni bir girişim, Birleşik Krallık'ta deneyim transferi ve jeotermalin ilerletilmesi umuduyla petrol ve gaz sektörüne jeotermal satma görevini üstleniyor.

Energy Voice aracılığıyla iletilen habere göre, İskoçya, Aberdeen’de “petrol ve gaz varlıkları ve insanlar” için jeotermal enerjide bir gelecek yaratmak hedefi ile yeni bir şirket kuruldu.

Aberdeen’deki petrol ve gaz sektörünün deneyimi ve petrol endüstrisindeki iş kesintilerinin “acımasız” iniş çıkışları nedeniyle, Tech-Terra, jeotermalin petrol ve gaz sektörü için en doğal enerji geçiş fırsatı olduğunu gösterin ve onlar için yeni yeşil enerji gelecekleri hayal ederek mevcut hidrokarbon üreten varlıkların değerini artırın slogan ile “Petrol ve Gaz Operatörlerinin varlıklarını ve İngiltere’deki gelişmeleri ve Uluslararası Jeotermal hizmete dönüşüm için hızlı bir şekilde değerlendirmeyi” planlıyor.

Tech-Terra Genel Müdürü ve Kurucu Brian Archer, şirketin Aberdeen’in jeotermal hikayenin bir parçası olmasına ve petrol ve gaz sektöründeki şirketlerin ilgisini çekmesine yardımcı olmak için anlamlı bir etkiye sahip olabileceğini düşünüyor.

Dolayısıyla, petrol ve gaz pazarının işleyemediği durumlarda, sektörün birçok uzmanlığı, benzer bir beceri seti gerektiren başka bir sektöre transferinden faydalanabilir.

Edinburgh Karbon İnovasyon Merkezi tarafından yürütülen Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü’nün Climate KIC Accelerator programına katılan Şirket, bir yandan proje oluşturmaya çalışırken,bir yandan da “bazı varlıkları alıp dönüştürmek” için para topluyor.

Petrol sektörü firmalarıyla yapılan ilk görüşmeler, yenilenebilir enerji ve jeotermalin ilginç bir bahis olduğu yönündeki yaklaşımı görmeleri nedeni ile cesaret vericidir.

Archer, yine de, jeotermal sektörün petrol ve gaza ve aslında diğer yeşil teknolojilerle karşılaştırıldığında “küçük bira” olduğunu kabul ediyor.

Bu nedenle, makalede belirtildiği gibi, Birleşik Krallık’ta jeotermal kalkınmada zorluklar yaşanırken, jeotermal zamanı gelmiş olabilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy