Haberler

AB’nin iklim hedeflerinin yükseltilmesine dair önerisi Parlemonta’da görüşüldü

Avrupa Bayrakları, Brüksel
Cannur Bozkurt 3 Haz 2020

Avrupa Birliği’nin iklim hedeflerinin yükseltilmesine yönelik önerisi Avrupa Parlemontosu Çevre Komitesi’nce görüşüldü.

28 Mayıs’da gerçekleştirilen oturumda Avrupa Parlemontosu Çevre Komitesi, Avrupa Birliği’nin (AB) iklim hedeflerinin yükseltilmesine dair önerisini görüştü.

Parlamentonun İsveçli üyesi Jytte Guteland tarafından sunulan raporda,  AB’nin sera gazı emisyonlarını 2030 yılında, mevcut azaltım hedefi olan %4 yerine %65 oranında azaltması gerekliliği yer alıyor.

Jytte Guteland’ın raporunda %65’lik azaltım hedefi belirlenmesi dışında, (i) birlik üyesi her ülkenin 2050 yılı için bağlayıcı karbon nötr olma hedefleri belirlemesi; (ii) AB birliği karbon emisyonu ticaret sistemine deniz yolu taşımacılığının da eklenmesi; ve (iii) havacılık sektörü emisyonları için sağlanan bedava kredilerin kaldırılması gibi başlıklar da yer alıyor.

%65 azaltım hedefinin parlamento onayından geçmesinin çok düşük bir ihtimal olarak değerlendirildiği taslak, 10 Eylül 2020 tarihinde düzenlenecek toplantıda oylanacak.

Yeşil Ekonomi’de yer alan haberde, ayrıca, AB’nin mevcut %40’lık hedefini gerçekleştirmek için her yıl 150 ila 470 milyar avro arasında yatırım yapması gerektiğini belirten farklı kaynaklar bulunduğu belirtiliyor. Haberde (150 milyar avroluk yatırımın kırılımı şu şekilde veriliyor:

  • 11 milyar avro; enerji üretim ve iletimi
  • 31 milyar avro; ulaştım sektörü
  • 88 milyar avro; konutlarda enerji verimliliği
  • 49 milyar avro; özel sektörün enerji verimliliği alanları

Kaynak: Yeşil Ekonomi