Haberler

ADB, Endonezya’daki jeotermal gelişmeyi yavaşlatan faktör olarak fiyatlandırmayı görüyor

ADB, Haziran 2019, Rantau Dedap finansmanı ödülü (kaynak: Varlık).
Cannur Bozkurt 28 Şub 2020

Asya Kalkınma Bankası’na göre fiyat düzenlemesi ve bölgesel sınırlar nedeniyle jeotermal projelerin finansal uygulanabilirliği bir sorun olarak Endonezya'daki kalkınmayı yavaşlatmıştır. Ancak gelecek vaat eden kalkınma sürerken banka, kalkınma için genel olarak iyimser görünüyor.

Asya Kalkınma Bankası (ADB) Endonezya ülke direktörü Winfried Wicklein ile gerçekleştirilen bir röportaj, petrol, gaz ve jeotermal enerji de dahil olmak üzere Endonezya’daki enerji piyasasıyla ilgili birçok ayrıntıyı içeriyor.

Röportaj ekonomi, bankacılık sisteminin mevcut durumu ve Endonezya’nın enerji gelişimine etki gücü, ülkenin enerji pazarındaki ADB stratejisi, yenilenebilir enerji karşılaştırması, hidrokarbon piyasası için trendler ve aynı zamanda jeotermal enerji konularını kapsıyor.

Endonezya’daki jeotermal kalkınmanın durumu ve bankacılık sektörünün jeotermal kalkınmanın desteklenmesindeki rolü hakkında yorum yapan Wicklein, hiç bitmeyen karmaşıklık ve keşif riskini vurguluyor.

ADB, Endonezya’da jeotermal kalkınmayı, yani 330 MW Sarulla jeotermal projesinin, bu yıl devreye girecek olan 90 MW Rantau Dedap projesinin, 80 MW Muara Laboh santralinin finansmanına katılarak destek veriyor. ADB, belirlenen jeotermal alanları hızlı ve mümkün olduğunca etkili bir şekilde geliştirmelerine yardımcı olmak için devlet şirketleriyle de çalışmakta.

ADB, jeotermal gelişimin son 12-18 ay içinde önemli bir faktör olan fiyatlandırma nedeniyle yavaşladığını açıkladı: “Konuma bağlı olarak, ortalama üretim maliyetiyle bağlantılı mevcut elektrik fiyatlarındaki üst sınır, özellikle yenilenebilir enerji alanındaki projelerin finansal uygulanabilirliğini etkileyecektir.”

Ancak banka, finansmanla ilgili umut verici bir gelişme olduğu için iyimser. Dünya Bankası ve Yeşil Çevre Fonu’nun PT SMI yoluyla jeotermal projesi için başlattığı risk azaltma mekanizması, jeotermal projelerin riskini azaltmaya ve yatırımcılar için daha cazip hale getirmeye yardımcı olacağı düşünülüyor.

Röportajın tamamına buradan erişebilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy