Haberler

ADX Energy, Avusturya’da petrol, gaz ve jeotermal izinleri konusunda anlaşma imzaladı

Molasse Basin ve şirket imtiyazları (Kaynak: ADX Energy release)
Cannur Bozkurt 13 Oca 2021

Petrol ve gaz arama ve üretim şirketi ADX Energy, jeotermal potansiyeli de inceleyeceği, petrol arama için imtiyaz anlaşmaları imzaladı.

Avustralya Borsası’nda listelendiği üzere, Avrupa odaklı petrol ve gaz üretim ve arama şirketinin Avusturya’daki imtiyaz anlaşmaları ile ilgili güncellemelere yer verildi.

ADX Energy Ltd (ADX), Avusturya Cumhuriyeti adına madencilikten sorumlu Federal Bakanlık (“BMLRT”) ile imtiyaz anlaşmaları imzaladı.

Yukarı Avusturya AGS için imtiyaz anlaşmalarının uygulanması, şu anda üretken Molasse petrol ve gaz havzasının Avusturya bölümünde tek arama operatörü olan ADX için önemli bir kilometre taşıdır. ADX, istikrarlı bir yasal ve ekonomik çerçevenin yanı sıra cazip mali şartlarla 1 milyar varil petrol ve 2,7 TCF gazın üretildiği bir ülke olan Avusturya’da kısa ve orta vadede önemli büyüme için iyi bir konuma sahiptir. Yukarı Avusturya’daki benzersiz “ADX, havza uzmanı” konumu, yüksek kaliteli 3 boyutlu sismik, kuyu verilerine özel erişim ve uygun maliyetli hızlı proje için olağanüstü bir geçmişe sahip, oldukça deneyimli bir yerel keşif ve üretim operasyonları ekibi ile mümkün olmuştur.

İmzalanan imtiyazlar, Molasse havzasının batı kısmındaki jeotermal fırsatları da içermektedir. Bölgede, özellikle Almanya sınırındaki Münih çevresinde giderek artan sayıda projede zaten kullanılmakta olan jeotermal potansiyel kanıtlanmıştır. Molas jeotermal potansiyeli, havzanın henüz Avusturya’daki bölümünde incelenmemiştir. ADX, halihazırda yüksek üretkenliği kanıtlanmış rezervuarlarda hem hidrokarbon hem de jeotermal potansiyele sahip bir dizi veya geleceğe sahip olduğu için şanslı konumdadır.

Yukarı Avusturya AGS’nin imzalanmasıyla birlikte, ADX, Ocak 2021’in sonunda sistematik bir iş/hizmet paylaşım sürecini başlatacak. Süreç, ADX’e yaklaşan bir dizi ilgili şirket ile şimdiden başladı. ADX, ilgili yatırımcılara veya şirketlere piyasadaki diğer fırsatlara kıyasla rekabet avantajları sunabileceği başarılı bir süreç geçireceğinden emin.

Kaynak: ThinkGeoEnergy