Haberler

Afjet’den Afyonkarahisar’da yeni jeotermal kaynak keşfi

(kaynak: fotoğraf; afjet.com.tr)
Cannur Bozkurt 26 Tem 2020

Afyonkarahisar Jeotermal Enerji Genel Müdürü Yusuf Ulutürk, ilk defa 900 metre derinliğe sahip kuyudan 128 derece sıcaklık ölçüldüğü haberini paylaştı.

Jeotermal potansiyeli açısında zengin bir il olan Afyonkarahisar’da yeni bir jeotermal kaynak keşfedildi. Afyon Jeotermal Turizm ve Ticaret A.Ş (AFJET) yaptığı çalışmalar çerçevesinde sondaj yapılan bir jeotermal kuyuda, 900 metrelik derinlikte 128oC’ye ulaşıldı.

Afyonkarahisar Jeotermal Enerji Genel Müdürü Yusuf Ulutürk’ün duyurduğu haberde, jeotermal sahada ölçülen en yüksek sıcaklık ve basınç (3 bar) ile karşılaşıldığı belirtildi.

Kuyudan çıkan suyun farklı projeler, yatırımlar ve sahayı genişleterek kullanılacağını belirten Ulutürk, Ege Graberinden sonra geçiş noktası olarak değerlendirilen Afyonkarahisar’da yüksek sıcaklık ve basınç değerlerine ulaşılmasının maliyetleri azaltacağını söyledi. Ulutürk şöyle konuştu: “Bunun yanı sıra özellikle konut ısıtmasında, seracılık ısıtmasında kullandığımız kuyu sayısını düşürmüş olacağız. Bu hem ekonomiye hem de şirketimiz için daha az elektrik tüketimi ile minimum maliyetlerde bu işi yapmamıza neden olacak.”

Jeotermal bakımından Afyonkarahisar’ın şansları olduğuna dikkat çeken Ulutürk, AFJET’in sahasının özelliğinin 800-900 metre gibi derinlikten 128 dereceye ulaşabilmek olduğunu belirtti. Ulutürk sözlerine şöyle devam etti: “Biz yaklaşık 3,5 aylık gibi kısa sürede 24 saat boyunca çalışarak bu sonuca ulaştık. Yaptığımız hidro-jeokimyasal çalışmalarda bu sıcaklığın 130 ile 150 derece arasında olmasını bekliyoruz. Zaten 130 dereceye ulaştık. Dolayısıyla sistemin tam sıcak noktasına ulaştığımızda 130 derecenin üzerinde olacağımızı tahmin ediyoruz”.

Kaynak: Gazete 3