Haberler

Afyon’un Sandıklı ilçesinde jeotermal serada üretilen meyve fidanlarına yoğun ilgi var

Afyonkarahisar Sandıklı'dan havadan görünüm (kaynak: Sandıklı Belediyesi)
Cannur Bozkurt 19 Ara 2019

AA, Afyonkarahisar'daki jeotermal ısıtmalı örtü altı fidan üretim merkezindeki meyve fidanlarının yurt içinde ve yurt dışında yoğun ilgi gördüğü haberini paylaştı.

Anadolu Ajansı (AA) tarafından servis edilen habere göre Afyonkarahisar’daki jeotermal ısıtmalı örtü altı tüplü fidan üretim merkezindeki meyve fidanları yurt içinde ve yurt dışında yoğun ilgi görmekte.

Jeotermal ısıtmalı seranın işletme sorumlusu İbrahim Sarıkaynak, Sandıklı’da 10 bin metrekare kapalı alanda yılda 2,5-3 milyon adet civarında fidan ürettiklerini söyledi.

Sarıkaynak, Türkiye’de fidan üretimi konusunda üst seviyelerde olduklarını belirterek; “Jeotermal serada şeftali, erik, badem, kayısı ve ceviz başta olmak üzere talebe göre fidan üretimi yapıyoruz. Yine tüplü fidan üretimi yapıyoruz. Seramız teknolojik bir seradır ve tamamen jeotermal enerjiyle ısıtılıyor. Yurt içi ve yurt dışı olmak üzere tüm çiftçilere hizmet veriyoruz. Genel olarak meyve fidanı üretimi yapıyoruz. Bir yıl öncesinden siparişi alıyoruz, isteğe göre fidan üretimi yapıyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Sarıkaynak ayrıca yurt dışında Azerbaycan, Kırgızistan, Rusya ve Suriye gibi birçok ülkeye fidan gönderdiklerini, yurt içinde ise başta Mersin ve Hatay olmak üzere meyveciliğe elverişli her ilden sipariş aldıklarını belirtti.

İşletme Sandıklı’da jeotermal ısıtmalı teknolojik serada, topraksız tarım yöntemiyle yaklaşık 10 yıldır hizmet veriyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı