Haberler

Agresif hırs, Filipinler’deki üçüncü jeotermal gelişme dalgasını tetiklemenin anahtarı

NGAP Başkanı Joeffrey Caranto, 1. PGC Manila açılışında (kaynak: ThinkGeoEnergy)
Cannur Bozkurt 10 Eki 2019

Filipinler'de üçüncü jeotermal gelişme dalgasını ortaya çıkarmak için, yerel jeotermal topluluğunun daha agresif bir hırsa ihtiyacı olacak ve alışılmışın dışına çıkacaktır.

“Alışılmışın Ötesinde: Jeotermal Sınırlarını Zorlama” temasıyla, Marquis Event Place, Taguig, Metro Manila’daki 1. Filipin Jeotermal Konferansı’nın (PGC) birinci günü boyunca farklı konuşma ve sunumların ortak noktasında hırs ve inovasyon mesajı vardı.

Filipinler Ulusal Jeotermal Birliği (NGAP) tarafından düzenlenen 1.PGC, Filipinler’de jeotermal endüstri liderlerini ve uzmanlarını “geleneksel olmayan” jeotermal kaynaklara ulaşma konusundaki bilgi ve deneyimlerini paylaşmak üzere bir araya getiren ilk konferans oldu.

NGAP Başkanı Joeffrey Caranto, Filipinler’deki jeotermal endüstrisinin tarihini anlatarak töreni başlattı. 1970’lerin sonlarından bu yana, Filipinler, zengin jeotermal kaynakları ve Yeni Zelanda’nın KRTA’nın teknik uzmanlığı ile jeotermal enerji üretim kapasitesinde etkileyici bir büyüme kaydetti.

Bununla birlikte, iki başarılı büyüme dalgasının ardından, ülke şu anda durgunluk yaşıyor – son 10 yılda kapasitesini yalnızca 72 MW artırdı ve küresel jeotermal kapasite sıralamasında bu yıl Endonezya’ya ikinci sırayı verdi.

Enerji Geliştirme Kurumu Başkanı ve COO’su Richard Tantoco, yerel jeotermal endüstrisinin büyümede gösterdiği düşüş için kendilerinden başka suçlayacak kimsenin olmadığını söyledi. Maliyeti düşmekte olan güneş panelleri, rüzgar türbinleri ve piller gibi diğer yenilenebilir enerji teknolojilerini göz önünde bulundurursak, eğer birşeyler değiştirilmezse, jeotermal enerjisi kullanılmaz hale gelecektir.

DVE adına konuşan Tantoco, geçtiğimiz yıllardaki çabalarının sondaj maliyetlerini % 46 azalttığını ve önleyici bakım nedeniyle kapalı kalma süresinin 63 günden 18 güne düşürüldüğünü ve şirkete ek net geliri ile 700 milyon Php’ye ulaştığını belirtti.

Jeotermal topluluğunun inovasyon araştırmalarının bir kısmı, “geleneksel olmayan” jeotermal kaynaklardan yararlanmanın yollarını kapsamaktadır. Caranto, düşük sıcaklıktaki sistemleri, asit akışkanlı sistemleri ve sıcak kuru kaya sistemlerini örnek olarak gösterdi.

Tantoco, “Filipinler, iklim değişikliğine en maruz 3 ülkeden biri olmasına ragmen, kömür, enerji karışımımızın % 52’sini oluşturuyor” dedi ve şöyle devam etti, “İşleri daha iyi yapmak görevimizdir. Cesur olun – deneyin ve yenilikçi olun.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy