Haberler

Ağrı, Diyadin’in, kurulacak jeotermal seralar ile bir ‘üretim üssü’ olması hedefleniyor

Ağrı Diyadin çevresinden bir görünüm (kaynak: Diyadin Belediyesi web sayfası)
Cannur Bozkurt 22 Şub 2021

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde atıl durumda bulunan Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB'nin altyapısının güçlendirilmesi ve kurulacak 33 adet sera ile, ilçenin tarımda "Üretim Üssü" olması hedefleniyor.

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde atıl durumda bulunan Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB’nin altyapısının güçlendirilmesine yönelik çalışmalara başlanacak. Projeye yönelik ilgili bakanlıklardan onayların alındığı belirtilen proje ile ilçenin tarımda “Üretim Üssü” olması hedefleniyor.

Konu hakkında Ağrı Valiliği şu açıklamada bulundu: “Diyadin ilçesinde, jeotermal kaynaklar kullanılarak domates üretimi gerçekleştirilen mevcut durumda var olan 2 adet seraya, Davut Köyü mevkiinde bin 297 dekar alana kurulacak olan 33 adet sera eklenecek. 860 dekar alana sera, geri kalanına ise sanayi, atık yönetim alanları yapılacak ve halka istihdam imkânı sağlayacak projenin tamamlanmasıyla oluşturulacak 33 adet sera ile üretim miktarı arttırılacak.”

Açıklamada ayrıca, Sera Organize Sanayi Bölgesi Projesi’nin ekonomik yönden ilin kalkınmasını destekleyeceği, ülke ekonomisine katma değer katacağı, işsizliği azaltma noktasında önemli bir role sahip olacağı ve jeotermal kaynakların etkin bir şekilde kullanılmasının sağlanacağı bilgisi de yer aldı.

Kaynak: Doğru Haber