Haberler

Ahi Evran Üniversitesi Jeotermal Pilot Projeleri, Jeotermal Enerji Teknolojileri Çalıştayında anlatıldı

Ahi Evran Üniversitesi, Kırşehir (kaynak: Üniversite web sitesi)
Cannur Bozkurt 21 Şub 2020

Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Jeotermal Enerji Teknolojileri Çalıştayı ve Paneli’nde jeotermal alanda hazırladıkları projeleri anlattı.

Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) ve Afyon Jeotermal Turizm ve Ticaret A.Ş. (AFJET) ortaklığında düzenlenen Jeotermal Enerji Teknolojileri Çalıştayı ve Paneline katıldı.

Rektör Karakaya “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Üniversitesi Olarak Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinde Jeotermal Konusunda Gerçekleştirilen Çalışmalar” başlıklı sunumununda, jeotermal kaynakların tıp, sağlık ve spor alanlarında etkin olarak kullanılmaya başladığını söyledi. Dünyada gelişen bu yeni anlayışın gereği olarak Kırşehir’de halen geleneksel yöntemlerle kullanılan jeotermal kaynakların üniversitemiz öncülüğünde sağlık ve spor alanında etkin kullanımının sağlanması için çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Prof. Dr. Vatan Karakaya yerel ve bölgesel kalkınmaya en iyi katkıyı sağlamayı öncelikli hedefleri olarak gördüklerini belirtti.

Rektör Karakaya, jeotermal alanında pilot üniversite seçilen üniversitenin hazırladığı Jeotermal Kaynaklı Rehabilitasyon Merkezi (JEOKAREM), Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Araştırma Uygulama Merkezi (GETAM) ve Sporcu Sağlığı ve Termal Rehabilitasyonu Merkezi (SAUTER) başlıklı üç pilot sağlık projesinin Termal Kür Klinik Parkı ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi olarak tasarlanan kompleks içinde birlikte hayata geçirileceğini anlattı.

Karakaya, projeler arasında yer alan ve artan talebi karşılayabilmek ve jeotermal kaynaklardan daha etkin bir şekilde yararlanabilmek amacıyla büyük ve entegre bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi kurulmasına yönelik çalışmaların pilot üniversite sürecinden önce başladığını ve 146 yataklı hastane binasının yanında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu olacak şekilde tamamlandığını dile getirdi.

Jeotermal projelerden bir diğeri olan Termal Seralarda Kümelenme projesinin faaliyet alanlarından da bahseden Rektör Karakaya, Kırşehir’in sahip olduğu zengin jeotermal kaynakların seracılıkta kullanımının yaygınlaştırılmasının önemli bir bölgesel kalkınma enstrümanı potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Çekirdek bir ailenin işletebileceği jeotermal kaynakla ısıtılan örnek bir sera modeli kurarak ilde kırsaldan kente göçü önleyecek alternatif bir istihdam alanı oluşturulabileceğini dile getiren Rektör Karakaya, üniversitenin bölgede termal seracılıkla ilgili danışmanlık hizmeti verme ve tarıma dayalı organize seracılık bölgesinin kurulması çalışmalarına öncülük etme misyonunu yüklendiğini anlattı. 2018 yılında proje kapsamında çiftçi uygulamalarının yapılacağı ve Ar-Ge çalışmalarının yürütüleceği bin 400 m² venlo tipi cam seranın proje ve dokümantasyon ihale süreci tamamlandığını, 2019 yılı içinde yapım aşamasına geçildiğini ve 2020 yılında tamamlandığını belirten Rektör Karakaya, üniversite öncülüğünde özel sektörle imzalanan bir protokol çerçevesinde Karakurt Bölgesinde Türkiye’nin en büyük termal seralarından birisinin hizmete girdiğini söyledi. 477 dekar olarak planlanan, ilk etapta 126 dekarlık bir kısmı tamamlanan ve Kasım 2019 tarihinde hizmete giren termal serada 150 kişi istihdam edildiğini vurgulayan Prof. Dr. Vatan Karakaya, tesis tamamlandığında 500 kişinin üzerinde istihdam sağlanacağını kaydetti.

Kaynak:  Ahi Evran Üniversitesi