Haberler

Ali Karaduman: “Enerji krizini atlatmanın yolu, yenilenebilir enerjiye yönelmek

Efeler Jeotermal Elektrik Santrali (kaynak: Güriş)
Cannur Bozkurt 14 Nis 2020

GÜRİŞ Holding Enerji Gurubu CEO’su Ali Karaduman, enerji krizini atlatmanın yolunun yenilenebilir, temiz ve milli enerji kaynaklarına yönelmekten geçtiğini söyledi.

İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından servis edilen haber, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) Mart 2020 Elektrik Enerjisi Piyasası Raporu’na değinmekte.  EPDK’nın rapor verilerini paylaşan haber Mart 2020 sonu itibariyle yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretim oranının %16,3’e yükseldiği bilgisini içeriyor. Jeotermal kaynaklardan elektrik üretiminin bu oran içerisindeki payı %3.23 olarak belirtiliyor

Rapordaki milli ve yerli enerji üretimine dair diğer verilere bakıldığında, Mart 2020 sonu itibariyle jeotermalin 839,3 GWh ile toplam enerji üretiminin yüzde 3,4’ni, rüzgarın ise 2.137,1 GWh ile toplam enerji üretiminin yüzde 8,7’sini oluşturduğu görülüyor.

Güriş Holding Enerji Grup CEO’su Ali Karaduman ise, dünyanın içinden geçtiği bu zor dönemde, ülkelerin sahip oldukları yerel kaynaklarına yönelmelerinin önemini vurgulayarak, enerji krizinin üstesinden nasıl gelinebileceğine ilişkin görüşlerini şu şekilde dile getirdi: “Dünyanın en büyük jeotermal rezervine sahip ülkeleri arasında yer alan Türkiye’de temiz enerji potansiyeli oldukça yüksek. Özellikle bu süreçte yenilenebilir enerji kaynaklarımızı doğru değerlendirmemiz gerekiyor. Bunun da yolu mili kaynaklarımızın desteklenmesinden geçiyor.”

Raporda yer alan verilerin Türkiye’nin temiz enerji potansiyelinin oldukça yüksek olmasına işaret ettiğini belirten Karaduman, önümüzdeki dönemde yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik çalışmaların hızlandırılmasının Türkiye’nin enerjide tam bağımsızlığı için kritik bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

Kaynak: İHA