Haberler

Alman jeotermal sahasında büyük Lityum kaynağı olduğu bildirildi

Jeotermal akışkandan lityum ve diğer metallerin madenciliği işlemi (kaynak: Simbol Materials)
Cannur Bozkurt 13 Ara 2019

Tahminen 13,2 MT LCE kaynak alanıyla Vulcan Lityum Projesi, Avrupa'nın en büyük sıfır karbonlu lityum kaynağı olma potansiyeline sahip.

Vulcan Energy Resources Ltd., Güney-Batı Almanya’nın Yukarı Ren Bölgesindeki Vulcan Lityum Projesinin, 181 mg/L lityum akışkanında LCE içeren 13.2 MT lik bir Inferred Mineral Kaynağına sahip olduğunu açıkladı. İlk Maden Kaynak Tahmini, Vulcan lisans alanlarından sadece biri, yani Ortenau lisansı için yapıldı, diğer alanlar ise geleceğe dönük olarak değerlendirildi.

Bu keşifle Vulcan, şimdi Avrupa’daki en büyük JORC uyumlu lityum kaynağını elinde bulunduruyor. Karşılaştırma için, bir sonraki en büyük kaynak, 7.17 MT LCE olan European Metal’s Cinovec.

Yukarı Ren çukurundaki Vulcan Projesi ile ilgili teknik çalışmalar, üç boyutlu jeolojik modelleme yapan APEX Geoscience Ltd. ve sismik araştırmalarla kesitleri onaylayan GeORG projesi tarafından yapılmıştır. Geothermal Engineering GmbH’den Dr. Michael Kraml, halka açık bilgileri kullanarak bölgeye hidrojeolojik bir değerlendirme yaptı. Jeokimya çalışması ise birçok ticari ve üniversite laboratuarı tarafından yapılmıştır.

Vulcan’ın Sıfır Karbonlu Lityum projesi, elektrikli araçlara geçişden dolayı Avrupa’da lityum hidroksit talebinde öngörülen büyüme nedeniyle uygun bir zamanda geliştiriliyor. Stratejik olarak AB’nin otomobil ve akü endüstrilerinin temelinde bulunmaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy