Haberler

Alman jeotermal topluluğu, Almanya’da jeotermal potansiyelin daha fazla kullanılmasını istedi

Şansölye Angela Merkel, Hellisheidi jeotermal fabrikasında, İzlanda (kaynak: Bundesregierung / Bergmann)
Cannur Bozkurt 2 Eyl 2019

İzlanda'da bir jeotermal santrale yapılan son ziyaretin ardından, Almanya Şansölyesi Angela Merkel hükümetinden Almanya'nın muazzam jeotermal enerji potansiyelinin daha fazla kullanılması istendi.

İzlanda Reykjavik’te toplantılar ile yapılan son ziyaretin bir parçası olarak, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İzlanda’daki Hellisheidi’nin jeotermal santralini ziyaret etti. Ziyaret sırasında, İzlanda’daki jeotermal enerjinin kullanımından etkilendiğini ve yenilenebilir enerjilerin daha fazla kullanılmasını savundu. Ziyaretinden sonra yayınlanan bir bildiride, Alman Jeotermal Birliği Başkanı (Bundesverband Geothermie, BVG) Erwin Knapek, Almanya’daki muazzam jeotermal enerjiden daha fazla yararlanmak için Federal Hükümet’e çağrıda bulundu.

Almanya’da halihazırda bir dizi başarılı jeotermal proje bulunmaktadır. Örneğin, Münih şehrinin (Stadtwerke München) kuruluşu, bölgesel ısıtma için derin jeotermal enerjiye dayanmaktadır ve şimdiden megalansı sağlamak için beş santral işletmektedir. Münih şehri, bölgesel ısıtma ihtiyaçlarını, 2040 yılına kadar, başta derin jeotermal enerji olmak üzere, tamamen CO2’siz olarak üretmeyi planamakta. Münih çevre bölgesinde, kuzey Almanya’da ve Yukarı Ren Graben’de başka santraller de var. Ek olarak, Almanya’da halihazırda 390.000’den fazla sığ kapasiteden yararlanan jeotermal tesis bulunmaktadır.

Almanya’daki jeotermal enerjinin sıcaklık değişiminin motoru olması için, çerçeve koşullarında iddialı değişiklikler yapılması gerekiyor. Her şeyden önce, yeraltı bilgisini geliştirmek adına bir arama programına ihtiyaç var. Bu verilerin kullanıcılara mümkün olduğunca engelsiz bir şekilde sunulması gerekmekte.

Derin jeotermal enerjinin genişlemesi için mevcut ısıtma iletim hatları daha da genişletilmeli ve yeniden inşa edilmeli. Hem ısı hem de elektrik projeleri korunmalı: Derin jeotermal projeler operasyonda elverişlidir, ancak ilk aşamada nispeten yüksek yatırım maliyetleri ve riskleri bulunmakta. Bu finansman engelleri, MAP açık garantileri ve doğrudan hibelerle telafi edilmeli.

Yüzeye yakın jeotermal enerjinin genişlemesi, vergilerde bir azalmayı gerektirken, ısı pompaları için elektriğe uygulanan vergileri azaltılmalı. Jeotermal enerjinin kullanımı iklim koruması ve çevre koruması çerçevesinde izinlere yönelik uygulamalar basitleştirilmelidir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy