Haberler

Almanya Frankonya’da mevcut jeotermal potansiyeli vurgulayan araştırma sonuçları

Frankonia, Bavyera / Almanya'daki Vibro kamyonları (kaynak: Wolfgang Bauer)
Cannur Bozkurt 24 Kas 2019

Bavyera / Almanya'daki Frankonya bölgesindeki geniş bir 2B sismik kampanyasının sonuçları, jeotermal enerji kullanımı için umut verici bir potansiyel göstermekte.

Bir yıllık yoğun bilimsel çalışmanın ardından, GeoZentrum Nordbayern’in 2B sismik ölçümlerinin sonuçları, bir basın bülteninde açıklanarak sunuldu. Sonuçlar Franconia’da yeraltının tamamen yeni bir resmini ve jeotermal enerji üretimi için potansiyelleri göstermektedir.

Ekim ile Aralık 2018 arasında, Friedrich-Alexander-Üniversitesi Erlangen-Nürnberg’deki (FAU) GeoZentrum Nordbayern’li bilim adamları, yaklaşık 4.000 kilometrekarelik bir alanda Franconia’nın yeraltı yüzeyini incelemek için titreşimli araçlar kullandılar.

Proje müdürü Dr. Wolfgang Bauer, “Toplam 100 gigabaytlık jeolojik veriyi değerlendirdik ve şimdi Franconia’daki yeraltı yüzeyine dair tamamen yeni bir resme sahibiz” dedi. “Bu, veri eksikliği nedeniyle daha önce anlaşılmayan pek çok şeyi açıklıyor.” Soruşturmaların başlangıç ​​noktası Bamberg ve Coburg arasında sözde bir termal anomali idi. 1970’lerde yapılan sondaj, beklenenden 1,300 ve 1,600 metrelerde çok daha yüksek sıcaklıklar buldu.

Vibro kamyonları yeraltı haritacılığını sağlar

Ekim-Aralık 2018 tarihleri ​​arasında sismik ölçüm araçları toplam 230 kilometre uzunluğunda dört ölçüm hattından geçti. 2.311 ölçüm noktasında, araçların altındaki alçak çelik levhalar, jeolojik tabaka sınırlarına yansıyan ve jeofonların yüzeyinde devam eden yaklaşık 16 saniye boyunca zemine titreşimler gönderdi. Bu kaydedilen yansımalar, alt zeminin jeolojik yapısı hakkında bilgi vermektedir. 100 gigabayt civarında üretilen verilerin bilimsel olarak değerlendirilmesi yıllık yoğun bir çalışma gerektiriyordu.

Fay bölgeleri ve granit gövdeleri

Bauer, muhtemelen Kretase döneminde yeryüzünün hareketlerini anlatıyor. Haßberge bölgesinin güneydoğu kesiminde, termal anomalinin merkezine yakın bir yerde bulunan büyük bir granit gövdesi bulunmuş.

Bauer “Önceki bulgularımız termal anomaliyi tam olarak açıklayamıyor” diyor. “Ancak, veriler daha ileri araştırmalar için iyi bir başlangıç ​​noktası.” Bunlar zaten planlanıyor. Örneğin, sıkıştırılmış 3D gravimetri kullanarak granit gövdenin daha ayrıntılı olarak araştırılması planlanmaktadır. Isı anomalisinin sıcak derin sulardan geldiği göz ardı edilemez. “Elbette bunu henüz söyleyemeyiz” diye ekliyor proje yöneticisi. “Bu nedenle daha fazla araştırma yapılması gerekiyor ve burada bir veya daha fazla test kuyusu da gerekiyor.”

Jeotermal potansiyeli mevcut

Wolfgang Bauer daha fazla araştırmanın odak noktasını açıklıyor: “Yenilenebilir ısıya duyulan ihtiyaç yüksek”. “Gelecek yıl, Bayreuth Üniversitesi ile birlikte, daha sonraki çalışmalara yönelik özellikle uygun alanları belirlemek için yeraltı ısı talebini ve yeraltı jeotermal potansiyelini karşılaştıran bir çalışma yapacağız.”

Halktan olumlu geribildirim

İlgili altı bölgedeki halk, ölçüme son derece açıktı. Yağmurla ıslatılmış orman yollarında ölçüm araçlarının derin izleri gibi ufak hasarlar ya da protesto gösterileri olmadı. Ölçüm çalışmaları tamamlandıktan sonra tüm hasarlar derhal onarıldı.

Proje Yöneticisi Bauer, “Enerchange ile birlikte halkla ilişkiler çalışmalarımıza olumlu tepkiler alıyorum” diye özetledi. “Altı bölgenin hepsinde, ölçüm başlamadan önce politikacılar, yetkililer ve kamuoyu bilgilendirildi ve iyi bir işbirliği oldu. Ek olarak, ölçümlerin amacı ve ilerleyişi hakkında bilgi veren bir web sitesi kuruldu. ”

Kaynak: ThinkGeoEnergy