Haberler

Almanya, Geretsried projesi 2024’te elektrik üretecek

Geretstried'de planlanan kurulum ve tesisin 3 boyutlu görüntülenmesi (kaynak: Eavor)
Merve Uytun 8 Ağu 2022

Enex Power Germany ve Eavor şirketleri, Almanya'nın Geretsried kentindeki jeotermal projenin sondajı ve inşaatı için eş zamanlı çalışacak.

Enex Power Germany ve Eavor şirketleri, Almanya, Bavyera’daki Hofgut Breitenbach’taki jeotermal projede bir araya geliyor. Enex sondaj sahasının sahibi ve Eavor teknolojiyi sağlıyor. Eavor Genel Müdürü Daniel Mölk, “Eavor, Geretsried’deki tesisin jeotermal potansiyelini tam olarak önceden hesaplayabildiği için sözleşmenin erken verilmesi mümkün oldu” diye açıklıyor. Yakın zamanda tesis teknolojisi için yapılan sözleşmeyi bildirdik.

“Hidrotermal birikintilere dayanan geleneksel jeotermal enerjiden farklı olarak, Eavor Loop ile sistemin hangi çıktıya sahip olması gerektiğini önceden belirleyebiliriz.” Keşif riski yoktur ve türbin teknolojisi de buna göre önceden boyutlandırılabilir. “Bu yüzden şimdi izin verdik ve böylece inşaat süresini optimize ettik.”

Türbinler İtalyan Turboden firması tarafından tedarik edilecek. “Turboden ile yeni teknolojik jeotermal enerji konseptimizin uygulanması için mükemmel bir ortak bulduk.” Bu konsept, zemine toplam dört ısı döngüsünün (“döngüler”) döşenmesini öngörür – bu, tekrar delmeyi gerektirir.

Santralin inşaatı sondaj işi ile aynı zamanda yapılacaktır. Kendi deyimiyle Mölk, santral için her gün onay bekliyor. Çalışmaların Ekim ayında başlaması planlanıyor. Mölk, elektrik santralinin bileşenlerini üretmenin yaklaşık 15 ay süreceğini söylüyor. “O zaman sadece üç ay içinde kurulabilir.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy