Haberler

Almanya, Geretsried’deki Eavor Loop projesi için daha geniş sondaj lokasyonu izni

Geretsried, Bavyera / Almanya proje sahasında sondaj kulesi (kaynak: Enex)
Cannur Bozkurt 15 Ara 2020

Geliştirici Enex ve teknoloji ortağı Eavor Technologies’e, Geretsried jeotermal projesini yeniden canlandırmak adına daha büyük sondaj sahası ve Eavor Loop yaklaşımının geliştirilmesi için yeşil ışık yakıldı.

İki başarısız kuyu ve üç yıllık kesinti süresinden sonra, gelecek yıl Gelting, Bavyera / Almanya yakınlarındaki Gut Breitenbach’daki jeotermal sahasında bir şeyler tekrarlanacak. Yerel yayın Sueddeutsche Zeitung tarafından bildirildiği üzere, Geretsried belediye meclisi geçen hafta sondaj sahasının genişletilmesini onayladı. Enex şirketi ve Kanadalı ortağı Eavor Technologies şimdi orada termal sudan enerji üretmek için yeni bir teknoloji deneyecek.

İlk iki kuyu, Gelting altında sıcaklık olduğunu gösterdi, ancak burada klasik bir jeotermal enerji santralini çalıştırmak için yeterli yeraltı suyu bulunmuyor. Bu nedenle, “Eavor Loop” denen, bir tür devasa ısı değiştirici kullanılacak. 2.600 metre derinlikte su, yaklaşık iki kilometre uzunluğundaki borulardan pompalanacak. Su, sıcak kaya katmanlarında ısınacak ve daha sonra elektrik üretmek için kullanılabilecek.

Delme işlemi aslında Buchberger’in ucunda yapılmış olmalıydı. Ancak orada neredeyse bir hektarlık ormanın temizlenmesi gerekiyordu. Ayrıca, belediye meclisi yakındaki hayvan barınağında kabul edilemez bir gürültü kirliliğinden korktu. Özel mülk sahibi ile yapılan görüşmeler başarısız olduğu için proje bitmek üzereydi. Enex şirketi şimdi orijinal sondaj sahasını doğrudan Breitenbach’ta genişletecek. Genel müdür Robert Straubinger, “İlk başta zor olduğunu düşündük” diyor, ancak şimdi bir çözüm bulundu.

Federal Ekonomi Bakanlığı tarafından finanse edilen “Zokrates” araştırma projesi eski sondaj sahasında halen devam etmektedir. Basitçe söylemek gerekirse, kayaya baskı uygulamak zorunda kalmadan toprak altındaki gözenekli kaya katmanlarını su geçirgen tutmanın yollarını arıyor. Araştırma sonuçları, jeotermal projelerde küçük deprem riskini en aza indirmeye yardımcı olmalıdır. Ancak Zokrates deneyleri önümüzdeki yılın ortasında bitirilecek. Sonra üçüncü jeotermal girişim buradan devam edebilir.

Enex patronu Straubinger, başvuruları Noel’den önce göndermek istiyor. Onayın 2021 baharında verileceğini öngörüyor. 2021’in sonunda, sondaj sahası daha sonra Eavor Loop’a dönüştürülecek. Straubinger, Gelting jeotermal projesinin üçüncü denemeyle biraz daha şanslı olacağını umuyor. Kendi bilgisine göre Enex, 2004 yılından bu yana oraya 30 milyon euro yatırım yaptı. Ve son zamanlarda Kanadalı ortak şirket ile yoğun görüşmeler yapılması gerekiyordu. Sondaj sahasının Breitenbach’a taşınması nedeniyle, Eavor şimdi başlangıçta planlanandan 200 metre daha derine inmek zorunda – ve bu da elbette ek paraya mal oluyor.

Geretsried Belediye Başkanı Michael Müller (CSU), Enex’in henüz pes etmemesinden memnun. “Taahhüdü açıkça memnuniyetle karşılıyoruz” diyor. Jeotermal enerji işe yararsa, şehir de fayda sağlayacaktır. Eavor Loop, bölgesel ısıtma sağlayarak, Geretsried evlerini çevre dostu bir şekilde ısıtmak için tasarlanmıştır. Ve tahmin edilen elektrik verimi de kayda değer. Enex, planlanan iki küçük enerji santralinin toplam 60 megavat kapasiteye sahip olacağını varsayıyor. Proje sponsorlarına göre, her yıl yaklaşık 40.000 ton karbondioksit yeşil elektrik sayesinde salınmayacak. (Bir fikir vermesi açısından CO2 miktarı, bir uçağın dünyanın etrafında dört kez uçtuğunda ürettiğine eş.)

Geretsried belediye meclisi, Gelting yakınlarındaki sondaj sahasının genişletilmesini onayladı. Önümüzdeki yılın sonunda orada “Eavor Loop” ile büyük bir ısı eşanjörü inşa edilecek.

Kaynak: ThinkGeoEnergy