Haberler

Almanya, Grünwald’da jeotermal ısıtma genişletilecek

Bavyera, Almanya'daki Laufzorn jeotermal ısıtma tesisi (kaynak: Erdwärme Grünwald)
Merve Uytun 30 Oca 2023

Erdwärme Grünwald, Almanya'nın Grünwald kentindeki jeotermal bölgesel ısıtma sistemini; ek kuyular ve yeni bir ısıtma tesisi ile genişletmeyi planlıyor.

Almanya, Bavyera’daki Grünwald belediyesindeki jeotermal bölgesel ısıtma, planlanan ilave kuyular, yeni bir ısıtma tesisi ve mevcut ısıtma ağının genişletilmesi ile büyüyecek. Bu, Erdwärme Grünwald‘ın (EWG) temiz ve güvenilir jeotermal ısıtma sağlamak isteyen hane sayısındaki sansasyonel artışa verdiği yanıt oldu.

EWG Jeotermal Müdürü Andreas Lerle, “Geçen yıl, 400’den fazla sözleşmeyle zirve yılımızı yaşadık” dedi. İnşaat şirketi Pfaffinger, artan kapasiteyi karşılamak için personelini artırmak zorunda kaldı ve yıl sonuna kadar 172 bağlantıyı tamamladı. Bu yıl en az 150 bağlantının tamamlanması bekleniyor.

Artan talep ile birlikte iki dublet için ek kuyu açılması ve yeni bir ısıtma tesisi planlanmaktadır. Laufzorn II lokasyonunun onayı Aralık 2022’de verildi. EWG, bir fizibilite çalışmasının olumlu sonuçlarının ardından 2022’de Münih şehir kuruluşu Stadtwerke München (SWM) ile ortaklaşa yeni bir ısıtma tesisi planlarını duyurmuştu.

Laufzorn konumundan ormanın karşısına ve mevcut merkezi ısıtma ağına bağlanacağı Bavyera Filmstadt tema parkı alanına bir ara bağlantı hattı da inşa edilecek. Hat, Münih’e nihai bir bağlantı için de iyi bir başlangıç noktası olabilir. Bu çalışmanın izinleri şimdiden alınmış olup, hazırlık çalışmaları şubat ayına kadar devam etmektedir. Arabağlantı hattının inşaatı Mart ayında başlayacak ve yaklaşık bir yıl sürecek.

Kaynak: ThinkGeoEnergy