Haberler

Almanya ve Fransa’nın hedefinde jeotermalden lityum çıkarma projeleri var

Insheim, Almanya'da jeotermal enerji santrali (kaynak: Pfalzwerke geofuture)
Cannur Bozkurt 26 Haz 2020

Üst Ren Vadisi ile birlikte Fransız-Alman sınırının her iki tarafındaki jeotermal gruplar, küresel e-mobilite bağlamında Avrupa'ya Lityum arzı için jeotermal akışkanlardan Lityum çıkarılmasını hedefliyor.

TiefeGeothermie tarafından paylaşılan bir makalede, jeotermal akışkandan Lityum eldesine, Alman medyasında konuya daha fazla dikkat edilmesi bağlamında artan ilgiyi paylaşıyor.

Makale, derin jeotermal akışkandan lityum eldesi için test tesislerinin, Almanya’nın her iki jeotermal bölgesi olan Bruchsal ve Insheim’daki jeotermal sahalarına inşa edileceğini bildiriyor. Lityum ve bunun için çeşitli ekstraksiyon yöntemleri, 17 Haziran’da yapılan IGC Online Toplantısı: Yukarı Rhine Graben’in odak noktasındaydı.

Yukarı Ren Graben’deki derin jeotermal akışkanda bulunan lityum, yakın zamanda yükselen bir artışla, uzun süredir sıcak bir şekilde tartışılan bir konudur. Arka plan, lityum eldesinin Almanya’da elektrikli araç aküleri üretimine hizmet edebileceğidir. Geçen hafta Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, Spiegel Online ve Welt am Sonntag’in büyük Alman yayınlarında konuya ilişkin makaleler yayınlandı.

Odak noktası, diğer şeylerin yanı sıra, Yukarı Ren Grabeni’nin Baden-Württemberg bölgesinde (Mannheim ve Ortenau) tuzlar, cevherler ve jeotermal enerji için iki keşif alanı için başvuruda bulunan ve alan Avustralyalı Vulcan Enerji Kaynakları Ltd. Kasım 2019’da Vulcan Energy ve Pfalzwerke Geofuture GmbH, Insheim’daki jeotermal sahasında lityum ekstraksiyonu üzerinde birlikte çalışmak üzere bir niyet mektubu imzaladı.

Alman ve Fransız şirketleri katılıyor

Yukarı Ren Grabeni’nin jeotermal kaynaklarındaki lityum seviyeleri 150 ila 200 mg/l arasında değişmektedir. Bu hem Alman hem de Fransız tarafındaki sistemler için geçerlidir. E-mobilite için önemli olan unsuru çıkarmayı planlayan sadece Insheim’daki Vulcan Enerji değil, aynı zamanda bir AB araştırmasına katılan Électricité de Strasbourg’un yan kuruluşu olan ÉS Geothermie bir ekstraksiyon yöntemi geliştirecek bir projedir.

Enerji tedarikçisi EnBW, proje yöneticisi Dr. Thomas Kölbel’in Welt am Sonntag’da alıntılandığı üzere lityum klorür üretimi için bir pilot tesis inşa etme isteğini şu şekilde dile getirdi: “Laboratuarda oldukça iyi çalıştı, şimdi bir pilot sistemi deniyoruz.”

Lityum ve jeotermal enerji – çeşitli avantajlar

Jeotermal akışkandan lityum eldesinin avantajı, jeotermal kaynaktan enerji üretimi ile birlikte sondajın verimliliğini artıran çoklu kullanımın olmasıdır. Buna ek olarak, Güney Amerika’daki ekstraksiyona göre daha az miktarda su gereklidir.

Kendi lityum fonlarıyla Avrupa, e-mobilitenin genişletilmesi için önemli bir hammadde ithalatından daha bağımsız hale gelebilir. Federal Yerbilimleri ve Doğal Kaynaklar Enstitüsü (BGR) uzmanı Michael Schmidt bunu Welt am Sonntag’da şöyle özetliyor: “Avrupa projelerinin potansiyeli, hücre üretimi için yerel lityum talebine önemli ölçüde hizmet edebilir.”

IGC Online Toplantısında: 17 Haziran 2020’de Yukarı Ren Grabeni’nde lityum üretim planlarına göre çeşitli projeler sunulmuştu.

Kaynak: ThinkGeoEnergy