Haberler

Almanya’da Bavyera Eyaleti, jeotermal kalkınma destek programı için fon planlıyor

Münih, Almanya hava fotoğrafı (kaynak: Praxisforum Geohtermie.Bayern/ Enerchange)
Cannur Bozkurt 18 Eyl 2020

Bavyera Eyaleti, hem ısıtma hem de enerji üretimi projelerinde, eyaletteki jeotermal kalkınmanın ilerlemesine yardımcı olacak bir destek planı için 2021/2022'den bir bütçe oluşturmayı planlıyor.

Almanya’daki Bavyera Federal Eyaleti, daha fazla yenilenebilir enerji geliştirmeye kararlı ve bu nedenle temel yük jeotermal enerjisine de vurgu yapmaktadır. Eyalet Ticaret Bakanı Hubert Aiwanger: “Sadece rüzgar enerjisi ve güneş PV’si için değil, özellikle jeotermal enerji için hala çok fazla kullanılmamış potansiyelimiz var. Bunu şimdi kullanmamız gerekecek” dedi.

Mevcut jeotermal tesislerin tüketicilere bağlanması için bölgesel ısıtma ağlarının genişletilmesi üzerine bir Jeotermal Ana Plan öne sürülmüştü. Şimdi, 2021/2022’den itibaren yeni bir destek programı için bütçe finansmanı öngörülmesi planlanıyor. Aiwanger, Bavyera’nın, fosil yakıtlardan bağımsız olmasına yardımcı olabilecek zengin kaplıcalara sahip olduğunu söyledi.

Jeotermal enerji, 5.500 metreye kadar derinliğe sahip kuyulardan çıkarılmaktadır. Şimdiye kadar Bavyera’da ısı veya güç ya da her ikisini birden üreten 23 tesiste 66 kuyu açıldı. Eyaletteki jeotermal santraller, 300 MW termal ısı üretim kapasitesine ve 30 MW elektrik üretim kapasitesine sahip. 2020’de iki ek tesisin devreye girmesi bekleniyor ve sekiz proje de somut bir planlama aşamasında.

Özellikle Münih çevresinde ve Oberbayern’in güneydoğusundaki alanda daha fazla arama sondajı yapılacağı, planlanan projelerden bilinmektedir. Bakan, “Şirketlerin birkaç proje sahası geliştirebileceğine inanıyoruz” dedi.

Yıllık Praxisforum.Geothermie Bayern bu yıl 14 Ekim 2020’de Münih yakınlarındaki Pullach’ta gerçekleşecek. Sektördeki kişilerle, geliştiricilerle ve belediyelerle bağlantı kurmak için harika bir fırsat sağlayacaktır.

 

 

Kaynak: ThinkGeoEnergy