Haberler

Almanya’da jeotermal ile sıfır emisyonlu lityum üretmek için iddialı planlar

Planlanan jeotermal-lityum üretim tesisinin çizimleri (kaynak: Vulcan Energy Resources)
Cannur Bozkurt 18 Oca 2021

Vulcan Energy Resources, Almanya'da elektrik ve sıfır emisyonlu lityum üreten 5 jeotermal enerji santralinin geliştirilmesini planlıyor. İlk tesisin 2024 yılında işletmeye başlaması öngörülüyor.

Avustralyalı Vulcan Energy Resources, jeotermal enerjiyle çalışan bir tesis için ön fizibilite çalışmalarında olumlu sonuçlar aldıktan sonra Avrupa’da sıfır emisyonlu lityum üretimini planlıyor.

Vulcan Energy Resources, Almanya’nın Yukarı Ren Vadisi’ndeki bir projede emisyonsuz lityum üretme olasılığını araştırıyor. Şirket, lityum üretim tesisini bir jeotermal enerji projesiyle eşleştirmeyi ve tesise sıfır emisyonlu elektrik sağlamayı planlıyor.

Şirket, önerilen tesiste piller için kaliteli bir lityum hidroksit kimyasalı üretmenin mümkün olacağını ve lityum iyon piller ve elektrikli araçlar için gelişmekte olan Avrupa pazarına girmeye çalışacağını söyledi.

Vulcan CEO’su Francis Wedin,  “Vulcan ve Lityum Sıfır Karbon Projesi yatırımcıları için bu önemli kilometre taşına ulaşmaktan çok memnunuz. PFS, projenin lityum ve enerji kısımları için hem bağımsız hem de kombinasyon halinde güçlü ekonomi gösterdi” dedi.

“Bu, Avrupa’nın şu anda elektrikli araçlara ve yenilenebilir enerji depolamaya hızlı geçişi için pil hammaddelerinin etik ve çevresel kaynaklarının sağlanması konusunda bir taahhüde gerek olmadığı anlamına geliyor.”

Fizibilite çalışması ile, planlanan 1,74 milyar Euro’luk tesisin, her yıl pil üretimi için kullanılabilir bir bileşen olan 40.000 tona kadar lityum hidroksit üretebileceği belirtildi.

Şirket, jeotermal akışkandaki lityum konsantrasyonunu dünyadaki en yüksekler arasında veya aslında lityum-jeotermal çıkarma tesisleri için başka bir sıcak nokta olan Kaliforniya / ABD’deki Salton Denizi bölgesi ile birlikte en yüksek olanı, olarak açıklıyor.

Üretim tesisi, lityum yatağının kendisinden ısıyı çıkaracak birleşik 74 MW jeotermal elektrik üretim kapasitesine sahip 5 jeotermal enerji santraliyle birleştirilecek. Elektrik santrali, projenin cazip sübvansiyonlardan (elektrik ücretleri) da yararlanacak olan emisyonsuz güvenilir bir elektrik tedarikinden yararlanmasına olanak tanıyacak.

Fizibilite çalışması, şirketin %26’ya varan bir vergi öncesi gelir elde edebileceğini gösterdi, bu da şirketin hisselerinin değerini artıran olumlu bir sonuç oldu.

Şirket, sonraki adımların “kesin” fizibilite çalışmasının tamamlanmasını, ilgili izinlerin alınmasını, ekstraksiyon testlerinin yapılmasını ve potansiyel alıcılarla müzakerelerin ilerletilmesini içereceğini söyledi.

Wedin, “Yenilenebilir jeotermal enerjinin ortak üretimi ile sıfır karbonlu lityum hidroksit üretiminin oldukça karlı ve çevre dostu olduğunu gösterdik” dedi. 2021, DFS’imize başladığımız, lityum madenciliği pilot testimizi genişlettiğimiz ve karbonsuz lityum ürünümüz için Avrupalı ​​alıcılarla görüşmelerimizi ilerlettiğimiz, Vulcan adına dönüştürücü bir yıl olmalı” dedi.

Lityum üreticileri, büyüyen batarya depolama ve elektrikli araçlar pazarından faydalanmaktalar. Avrupa şu anda elektrikli araçlar için en hızlı büyüyen pazar ve pazar, Tesla’nın Berlin’deki “gigafactory” planlarının yanı sıra Daimler ve Volkswagen dahil olmak üzere büyük Alman otomobil üreticilerinin elektrikli araçlar pazarına girmesiyle daha da hızlanacak.

Vulcan’ın Avrupa lityum üretim hedeflerinin bölgedeki pil üreticileri tarafından olumlu karşılanması muhtemel. Şu anda dünya pazarının yaklaşık %80’i Çinli üreticiler tarafından kontrol edilmekte. Yerel üretim, tedarik zinciri ve çevresel kaygıların giderilmesine yardımcı olacaktır.

Yakın tarihli bir kurumsal sunumda Vulcan, jeotermal enerji ve lityum işinde iki aşamalı bir yaklaşıma işaret ediyor. İlk aşamada şirket, 8 MW ve 14 MW kapasiteli iki jeotermal enerji santrali (2024 yılında faaliyete başlaması planlanıyor) ve iki doğrudan lityum ekstraksiyon (DLE) tesisi ve bir merkezi lityum tesisi kurmayı planlıyor. Başlangıç ​​2025 olarak verilen ikinci aşamada şirket, her biri 17 MW kapasiteli üç jeotermal enerji santrali, üç DLE tesisi ve bir ek merkezi lityum santrali planlıyor.

Planlar, Almanya’da inşa edilecek 74 MW kombine enerji üretim kapasitesine sahip toplam 5 jeotermal santrali yansıtmaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy