Haberler

Almanya’daki en büyük jeotermal ısıtma tesisi hayat buluyor

HKW Süd, Münih / Almanya sondaj sahası (kaynak: SWM)
Cannur Bozkurt 1 Mar 2021

Almanya Bavyera'da, Münih şehrinin 80.000 sakinine ısı sağlayan geleneksel bir ısıtma tesisinin, jeotermal enerji ile ısıtma işlemine uyarlanması için çalışmalar başladı.

Almanya’da bulunan Münih’in şehir kamu hizmeti kuruluşu Stadtwerke München (SWM), ülkedeki en büyük jeotermal santralin inşaatı için, Almanya merkezli şirket Lindner Group ile anlaştı.

HKW Süd, 120 yıldan daha uzun süredir faaliyette olan, en eski geleneksel SWM üretim bölgesidir. Kentin enerji geleceği için daha geniş bir jeotermal strateji uygulamasıyla SWM, jeotermal ısı ile bölgesel ısıtma sistemini besleyebilmek amacıyla sahada jeotermal kuyular açmıştır.

Yapılacak yenileme çalışmaları ile, 80.000’den fazla insana ekolojik ısı sağlayacak olan ülkenin en büyük jeotermal enerji santrali şu anda sahada inşa ediliyor. Ayrıca Sendling’deki kombine ısı ve enerji santralleri, elektrik ve ısıyı daha verimli şekilde üretmek için modernize ediliyor.

Lindner Group, endüstriyel takviyeli buhar ve termal su binalarının yanı sıra dış boru hattı, bölgesel ısıtma, soğutma ve jeotermal enerjiye bağlantı işlerini de yapacak. Beş yıldan fazla bir süredir Lindner Isoliertechnik & Industrieservice GmbH, şehirdeki tüm enerji lokasyonları için Stadtwerke München’in çerçeve anlaşma ortağı olarak çalışmaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy