Haberler

Almanya’daki proje için iyi Lityum geri kazanım oranları için erken göstergeler

Almanya'da Innogy'nin elektrikli araç şarj istasyonu (kaynak: flickr / Marco Verch, creative commons)
Cannur Bozkurt 7 Ağu 2020

İlk testler, şirketin Almanya Yukarı Ren Vadisi'ndeki jeotermal akışkandan iyi Lityum geri kazanım oranları elde edeceğini gösteriyor.

Vulcan Energy Resources, bu haftaki paylaşımında, adsorban tipi doğrudan lityum ekstraksiyonu (DLE) teknolojik yaklaşımları kullanarak Yukarı Ren Vadisi jeotermal akışkanı üzerinde ilk ölçekli test çalışmasını başarıyla tamamladığını duyurdu.

Vulcan, çok sayıda DLE teknolojisiyle birden fazla jeotermal lityum projesinde çalışan şirket içi ekibinin ve harici danışmanların deneyimlerinden yararlanarak Yukarı Ren Vadisi akışkanı için en iyi DLE teknolojisi seçeneklerini hızla belirleyip test edebildi.

Lityum klorür (LiCl) konsantreleri, Vulcan’ın Yukarı Ren Vadisi’ndeki odak bölgesinden ortam basıncında sağlanan gerçek jeotermal akışkandan üretildi. Ekstraksiyon işlemi sırasında kullanılan malzemeler ve teknikler, diğer ticari ve yakın ticari lityum akışkan projelerinde halihazırda kullanılanlara benzerlik göstermekte.

Üretilen LiCl konsantresi, geleneksel, raf dışı işlemler kullanılarak pil kalitesinde lityum hidroksite dönüştürmek için kullanılan bir endüstri standardı öncüsüdür. Bu ilk test kampanyası 10L ölçeğinde gerçekleştirildi ve % 90’dan fazla lityum geri kazanımı görüldü. Bu, LiCl’nin jeotermal akışkandan suyu buharlaştırmaya veya kalsiyum, sodyum veya büyük miktarlardaki diğer tuzları gidermeye gerek kalmadan çıkarılabileceğini göstermesi yönünden önemli bir ilk adımdır. Yukarı Ren Vadisi jeotermal akışkanı, diğer lityum açısından zengin jeotermal akışkanlara kıyasla hem yüksek lityum dereceleri hem de daha düşük katışkılar içeren benzersiz bir jeotermal tuzlu sudur.

Jeotermal akışkandan üretilen LiCl konsantresi, ters osmoz ve mekanik buharlaştırma kullanılarak daha da artırılacaktır. Bu süreçler için ihtiyaç duyulan güç ve ısı, Vulcan’ın lityum kimyasallarla birlikte ortak üreteceği yenilenebilir jeotermal enerjiden gelecektir. Daha sonra, karbon-nötr işleme ve minimum çevresel ve fiziksel ayak izlerine odaklanarak pil seviyesinde lityum hidroksit üretmek için farklı, endüstri standardı aşağı akış proses akış şemaları mevcuttur.

Test çalışmasının sonuçları, Vulcan’ın Ön Fizibilite Çalışmasında değerlendirilecektir. Sonuçlar ayrıca, keşif verilerinin alınması ve yorumlanmasıyla birlikte, Vulcan’ın JORC lityum kaynağının güven kategorilerini yükseltmek için kullanılacaktır. Vulcan, Avrupa’daki en büyük lityum-tuzlu su kaynağına sahip olup, 13,95 Mt’de 6 lisanstan 2’sinde LCE içerdi; bunun 13,2 Mt LCE’si şu anda % 100 sahip olunan Ortenau lisansında Inferred kategorisindedir ve Ocak 2020’de duyurulmuştur.

Akışkan kimyasının daha fazla kontrolü ve operasyonel parametrelerin optimizasyonu hem test ölçeğinde hem de basınç ve tuzlu su kimyası gibi kontrol parametrelerini içerecek “canlı” bir pilot çalışmada gerçekleştirilecektir. Bunu yaparken, Vulcan, jeotermal tesis (ölçek oluşumundan kaçınarak) ve lityum tesisinin (lityum geri kazanımını optimize eden) ihtiyaçlarının gelişim ölçeği sırasında uygun şekilde dengelenmesini sağlayacaktır.

Vulcan Genel Müdürü Dr. Francis Wedin konuya ilişkin şu açıklamada bulundu: “Kapsam Belirleme Çalışması sırasında Jeotermalimiz için en iyi proses seçeneklerini hızlı bir şekilde belirleyebilen Vulcan teknik ekibinin uzmanlığına verilen bu mükemmel ​​lityum çıkarma sonuçlarından çok memnunuz. Süreç geliştirmeyle birlikte devam ederken, lityum eldesinin performansını daha da optimize etmek için zaten çalışıyoruz ve fizibilite çalışmalarımız boyunca bunu yapmaya devam edeceğiz. Avrupa’daki jeotermal akışkanların hem bataryalar için önemli bir lityum hidroksit kaynağı hem de çıkarma sürecini güçlendirmek için yenilenebilir enerji sağlayabileceğini başarılı bir şekilde kanıtlıyoruz. Bu, Avrupa elektrikli araç pazarları için Sıfır Karbon Lityum ™ hidroksit üretme hedefimiz doğrultusunda ulaşılan bir başka kilometre taşını işaret ediyor.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy