Haberler

Alp Erkin, yenilenebilir enerjiye verilen önemin artması gerektiğini vurguladı

(kaynak: fotoğraf - Saygın Akıncı; Sürdürülebilir Yaşam)
Cannur Bozkurt 12 Ağu 2020

Berg Elektrik Genel Müdürü Alp Erkin, ülkelerin pandemi sürecinde yaşadıkları ekonomik dalgalanmaları ve yenilenebilir enerjinin sağlayabileceği önemli avantajlara ilişkin görüşlerini paylaştı.

Elektrik piyasasında uzun süredir bulunan Berg Elektrik “yenilenebilir enerjinin avantajlarını Türkiye’de yaşamalı” mottosu ile yoluna devam eden bir şirkettir. Şirketin Genel Müdürü Alp Erkin Kovid-19 salgını döneminden geçerken, yenilenebilir enerji ile vites büyütülebileceğini vurgulayarak, tüm ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına katkı sunmaya hazır olduklarını belirtti.

Erkin, ekonomik dalgalanmadan çıkış yollarını, yenilenebilir enerji kaynaklarının üretimine katkısının artmasından geçtiğini belirtti. Örneğin gazın çok yüksek maliyetli ve döviz ödenen bir enerji kaynağı olduğunu söyleyen Erkin, yenilenebilir enerji kaynaklarının ekonomiye katkısının yanı sıra, doğru uygulamalar yapıldığında tamamen doğal, çevreci ve çevre dostu olduğunu vurguladı.

2005 yılında çıkan yenilenebilir enerji kanunu sayesinde şirket olarak yenilenebilir enerjiden büyük oranda faydalandıklarını söyleyen Erkin, sözlerine özetle şöyle devam etti:

“Bunlardan biyokütle, jeotermal ve hidro elektrik santraller gün içinde sürekli aynı seviyede üretim yapabildiğinden güvenilir envanterde sayılıyorlar. Örneğin rüzgar anlık olarak değiştiğinden güvenilir kaynak olarak hesaba giremiyor.

Rüzgar santralini desteklemek için muhakkak bir o kadar kömürden veya gazdan üreten santralin yedek olarak beklemesi gerekiyor!

Yine güneş enerjisi için de güneşin batışı ile doğuşu arasındaki süreçte bizi destekleyecek bir başka santrale gerek var. Dolayısıyla sadece güneş veya sadece rüzgar Santrali kurarak kendimizi kurtaramıyoruz.

Bu durumda hidroelektrik, jeotermal, biyogaz, biyokütle santrallerine biraz daha öncelik tanımak ve bunlara ağırlık vermek durumundayız. Hükümetimizin zaten büyük destek verdiği ve desteklediği bu kaynaklara yönelmek enerji faturamızı daha da azaltacaktır.”

Kaynak: Yalın Haber