Haberler

Alsace jeotermal projesiyle ilgili, sismisiteye yönelik endişeler ele alınıyor

Vendenheim proje sahasında sondaj kulesi, Alsace / Fransa (kaynak: Fonroche)
Cannur Bozkurt 11 Oca 2021

Jeotermal geliştirici Fonroche, Fransa'nın Alsace kenti, Vendenheim'daki jeotermal enerji ve ısı projesinin yakınındaki sismik faaliyetle ilgili olarak yetkililerin ilk bulgularını değerlendirdi.

Geliştirme şirketi Fonroche Géothermie, 4 Aralık 2020’de Strazburg’da 3.3 büyüklüğünde bir depremin ardından Bas-Rhin vilayeti tarafından yürütülen idari soruşturmanın sonuçlarına yanıt verdi. Şirket, proje için belirlenen çalışma yetkilendirme çerçevesinden sapmadığının altını çiziyor.

Şirket, Vendenheim’daki (Bas-Rhin) sondaj kuyularının yönetiminde herhangi bir sapma olduğunu reddediyor. Genel müdürü Jean-Philippe Soulé, bu hafta basına yaptığı bir açıklamada destekleyici belgeleri göstermeyi planlıyor. Bunlar, başlatılan bir idari soruşturmanın sonuçlarına yanıt olarak önümüzdeki günlerde Grand Est Çevre, Planlama ve Konut Bölge Müdürlüğü’ne (Dreal) ve Bas-Rhin Eyaletine gönderilecek. Bildirilen sismik olay, valiliğin bu jeotermal projenin kesin olarak durdurulmasını talep etmesine yol açmıştı.

Bilimsel amaçlar

İncelemenin sonuçları 30 Aralık 2020’de açıklandı ve işletim değerlerinde “önemli sapmalar” ortaya çıktı. Hem sondaj derinliği açısından (5.000 metreye kadar, 4.200 metreye karşı 500 metre toleransla izin verilmiş), hem de jeotermal akışkanın yeraltına enjeksiyonu sırasında karşılaşılan basınç aşım değerleri (100 barlık izin verilen tavanın 150 bara kadar çıkan aşımlar) soruşturmada vurgulanmaktadır. Ancak, sahadaki “izleme” testlerinin performansı ile bağlantılı olarak bu farklılıklar ile son aylarda bölgede kaydedilen depremler dizisi arasında şimdilik resmi olarak bir bağlantı kurulmamıştır.

Fonroche Géothermie’nin Direktörü, tüm soruları teker teker yanıtladı. Direktör, operasyonel bağlamdan başlayarak, 3.1 büyüklüğünde bir depremin tarihi olan “Aralık 2019’dan beri başlatılan tüm operasyonların” bilimsel amaçlı olduğunun altını çiziyor. Sondaj programında yer alan derinlikten 450 metrelik sapmanın nedeni, kesişen fayları çalışma nedeni ile alındığını belirtiyor.

Yeniden enjeksiyon baskılarıyla ilgili olarak, ikincisi, bunlarla ilgili kararnamenin ilk taslağının hazırlanmasında bir “belirsizlik” olduğuna dikkat çekiyor. Yetkili basınç, rezervuara uygulanan basınçtır. Duruma bağlı olarak, kuyu başında 100 barlık bir basınçla, basınç düşüşlerinden dolayı dibinde hiçbir şeyimiz olmayacaktı. Başta ölçülen basınca kıyasla bu basınç kayıplarını hesaba katan bir hesaplama yönteminin 29 Eylül 2020’de Prefect’ten gelen bir mektupla doğrulandığını savunuyor. Ayrıca yerinde operasyonlar hakkında Dreal’dan günlük raporlar sunumu ile düzenli bilgi almakta ısrar ediyor.

Jean-Philippe Soulé, bu bilgilerin idari soruşturmada dikkate alınmaması nedeniyle yaptığı açıklama sorulduğunda, bunun uzmanlara ayrılan kısa süreden (bir aydan az süren) kaynaklandığını öne sürüyor.

4 Aralık 2020’de başlatılan sahadaki operasyonları durdurma prosedürü 2 Ocak’ta tamamlandı. Fransa’da jeotermal enerjiden ilk elektrik / ısı kojenerasyon sahası olması gereken santral, endüstriyel aşamasına hiçbir zaman başlayamadı. Fonroche için 100 milyon Euro’luk bir yatırımı temsil ediyor. İşletmeci, sahadaki faaliyetine son veren kararla ilgili olarak idare mahkemesine bir “soru” sundu.

Aşağı Ren’deki jeotermal enerji santralleri için diğer üç proje, önlem olarak Aralık ayında valilik tarafından geçici olarak askıya alındı ​​ve bunlardan ikisi Fonroche tarafından gerçekleştirildi. Bugüne kadar bilinmeyen bu vilayet projelerinin yeniden yetkilendirilmesi için programa bakılmaksızın, sanayici, 2021’in ikinci yarısından önce operasyonları yeniden başlatmayı, yani olayların analiz ve gözlem sürecini geçmeyi öngörmüyor. Vendenheim’dan.

Kaynak: ThinkGeoEnergy