Haberler

Amadeus Resources, Denizli’ye sera yatırımı yapacak

Tavas ovasından görünüm (kaynak: Tavas Ticaret Odası)
Cannur Bozkurt 20 Tem 2020

Amadeus Resources şirketi, Denizli’nin Tavas Ovasında sera merkezi oluşturmak için sondaj çalışmalarına başladı.

Amadeus Resources Enerji Tic. Ltd Şti. Genel Müdürü Hüseyin Çiloğlu, Denizli’nin Tavas Ovasında planladıkları sera projesi hakkında bilgi verdi.

Öncelikli hedeflerinin Tavas bölgesindeki jeotermal potansiyeli tespit etmek ve potansiyele göre projeler geliştirmek olduğunu belirten Çiloğlu, 8 sondaj başvurularının ikisinin ÇED onayının alındığını belirtti.

Proje ortaklarının Rusya, Avrupa ve Kuzey Afrika’da yatırımları olan bir firma olmasının, Tavas’ta projeler kapsamında oluşacak üretimlerim dünya pazarına açılmasında büyük kolaylık sağlayacağını vurgulayan Çiloğlu sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle seracılıkta çiftçiye yüksek katma değer sağlayan jeotermal ile ısıtılan sera projeleri maliyet açısından ciddi avantaj sağlamaktadır. Sarayköy’de başlatılan jeotermal ile ısıtılan sera projesi Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sera Bölgeleri uygulaması jeotermal potansiyeli tespit edildiğinde Tavas için de ciddi bir açılım olacaktır.”

ÇED süreci tamamlanan bölgelerde arama sondajı yaparak bölgenin sıcaklık potansiyeli ve jeolojik yapısı hakkında bilgi toplayacaklarını söyleyen Çiloğlu, gerçekleştirecekleri herbir sondaj için 2000 metrekare kadar alan işgal edileceklerini, sondajların tamamlanmasının ardından ise lokasyonları eski haline getirerek tarımsal alanlara hiçbir şekilde zarar vermeyeceklerini söyledi.

Çiloğlu, tarım devi Hollanda’nın sera alanları yüzölçümünün neredeyse Tavas Ovası kadar olduğunu hatırlatarak; “Hollanda’daki seralarda metrekare başına domates üretimi 65 kg’a kadar yükseldi. Burada yapılacak jeotermal yatırımı sonrası kurulacak seralarda bu verim yakalanabilir. Tavas Türkiye’nin Hollandası olabilir.” diye konuştu.

Kaynak: Haber Denizli