Haberler

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile JMO arasında jeotermal kaynaklar için protokol imzalanacak

Protokol imza görseli (kaynak: TMMOB JMO)
Cannur Bozkurt 24 Şub 2020

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) “Jeopark Alanlarının Belirlenmesi, Kurulması ve Jeoturizmin Geliştirilmesi Projesi kapsamında yapılacak iş ve işlemlere esas iş birliği Protokolü imzalanırken, jeotermal kaynaklar konusunda da ayrıntılı bir çalışma yapılarak, yeni bir protokol imzalanabilecek.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından yapılan duyuruya göre Ankara Büyükşehir Belediyesi ile TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası arasında gerçekleştirilen çalışmalar ve görüşmeler sonucunda “Ankara Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde Jeopark Alanlarının Belirlenmesi, Kurulması ve Jeoturizmin Geliştirilmesi Projesi kapsamında yapılacak iş ve işlemlere esas iş birliği Protokolü imzalandı.

19 Şubat 2020 tarihinde Saat 13.00’te Büyükşehir Belediye Binası Başkanlık katında düzenlenen protokol imza törenine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş,  JMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan ile Büyükşehir Belediyesi ve JMO’dan ilgililer katıldı.

İmza töreninde JMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan;

  • Jeolojik miras niteliğindeki jeositlerin tespiti, raporlanması ve tescil edilmesi,
  • Jeolojik miras niteliğindeki jeosit alanlarını kapsayan jeopark alanın belirlenmesi, raporlanması, tescili ile bu jeopark alanlarının UNESCO Kriterleri çerçevesinde Avrupa Jeopark Ağı ile UNESCO Global Jeopark ağı içine alınarak tanıtılması,
  • Jeopark alanının jeoturizme kazandırılması amacıyla gerekli çalışmaların yürütülmesi ve koordine edilmesi,
  • Ankara İli sınırları içerisinde etkin jeoturizm faaliyetlerinin başlatılması,
  • Geliştirilecek ve çeşitlendirilecek turizm faaliyetlerine yönelik olarak halkın bilinçlendirilmesi, eğitilmesi ve gerekli farkındalığın sağlanması gibi konuların hedeflendiğini belirtti.

Ayrıca Ankara’nın sahip olduğu ve hala değerlendirilemeyen büyük bir Jeotermal enerji potansiyelinin olduğuna, bu potansiyelin çevrenin ekolojik dengesini bozmadan gerek enerji, gerekse sağlık, turizm ve tarım sektöründe kullanılmasının Ankara ekonomisi ve sosyal yaşamı açısından önemini vurgulayarak belediye bünyesinde jeotermal daire başkanlığı veya şirket kurulabileceğini belitti.  Ankara’nın yeraltısuyu kaynaklarının korunmasının stratejik öneminden bahsederek verimli bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yaptığı konuşmada Beypazarı’ndan Çamlıdere’ye kadar uzanan bölgede balık fosillerine rastlandığını belirterek, ayrıca jeotermal kaynaklar konusunda da ayrıntılı bir çalışma yapılabileceğini bu konuda yeni bir protokol imzalanabileceğini ifade etti.

Kaynak:  TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası (e-posta duyurusu)