Haberler

Ankara YİKOB Jeotermal sondaj yapacak

Ankara YİKOB dış cephe görseli (kaynak: Ankara YİKOB 2021 Yılı Faaliyet Raporu)
Merve Uytun 17 Oca 2023

Ankara Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) Ankara Sincan’da jeotermal arama sondajı yapacak. Yaklaşık 4671,38 hektarlık ruhsat alanında 1300 m derinliğinde sondaj planlanıyor.

Ankara YİKOB  Sincan’daki jeotermal sahasıda yapılan jeolojik ve jeofizik çalışmalar sonucu belirlenen 1 adet noktada 1.300±200 m derinliğinde sondaj faaliyeti gerçekleştirmeyi planlıyor. Ankara’nın Sincan İlçesi Yenikent semti, Erkeksu Mahallesinde yer alan proje alanında yapılması planlanan sondaj çalışmalarının 6 ay sürede tamamlanması hedefleniyor. Proje Bedeli yaklaşık 7.160.000 TL olarak açıklandı. Sondaj çalışması yerleşim birimlerine yaklaşık 300 m mesafede olduğu, ancak hassas yerleşim yeri bulunmadığı Proje Tanıtım Dosyasında belirtiliyor.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın e-ÇED Duyurular bölümünde askıya çıkan proje tanıtım dosyasındaki raporda sahada “jeotermal sistemin yayılımı, rezervuar kayaç derinliği, gömülü yapıların, sahanın genel tektonik yapısının ve ısıtıcı kaynağın belirlenmesi için ruhsat sahalarında jeofizik etüt düşey elektrik sondaj (DES) ve manyetotellürik (MT) çalışmaları gerçekleştirildiği” belirtilip karbonatlı kayaçlar ile volkanik kayaçların dokanak zonlarının ve bunları kesen fay zonlarının rezervuarı oluşturduğu belirtilmiş.

Proje Alanı yakınlarında daha önce yapılan sondajlarda yaklaşık olarak sıcaklıkları 60-90° C , debileri de 40- 50 l/s arasında değişen kuyular tamamlanmıştı. Mevcut çalışmalar Bölgede jeotermal kaynakların varlığına işaret ediyor. Ankara’da Kızılcahamam ve Ayaşta’ki kaynak tespitinden sonra Sincan’daki çalışmalar da umut verici. Sondajın olumlu geçerek kaynak keşfi yapılması durumunda yeni sondajların yapılması ve jeotermal kaynağın kentsel ısıtma, turizm ve seracılık gibi birçok alanda kullanılmasının önü açılacaktır.

Kaynak: E-ÇED Duyurular