Haberler

AP Renewables, Filipinler’deki Tiwi binary jeotermal santrali için EPC sözleşmesi imzaladı

Tiwi jeotermal buhar sahası, Filipinler (kaynak: PGPC)
Merve Uytun 7 Ara 2022

AP Renewables, Filipinler'deki Tiwi jeotermal sahasında, 17 MW'lık binary elektrik santralin genişletilmesi için Ormat Technologies, Inc. ve Desco Inc. ile bir EPC sözleşmesi imzaladı.

Aboitiz Power Corp.’un bir yan kuruluşu olan AP Renewables Inc. (APRI), Filipinler’deki Tiwi jeotermal sahasının 17 MW’lık binary enerji santrali genişletmesi için Ormat Technologies Inc. (Ormat) ve Desco Inc. ile Mühendislik, Tedarik ve İnşaat (EPC) sözleşmesinin imzalandığını duyurdu.

2023 yılının 1. çeyreğinde temeli atılan projenin yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Tiwi jeotermal tesisinin planlanan genişlemesini ilk olarak bu yılın başlarında bildirmiştik. EPC sözleşmesinin imzalanmasından önce APRI, ikili enerji santrali, jeotermal tuzlu su tedariki için buhar sağlayıcı ile bir anlaşma imzalamıştı.

İhaleyi alan iki şirket uzun süredir APRI’nin ortağı. Ormat ayrıca APRI’nin Makban jeotermal enerji santralindeki ikili enerji santrali tesislerini inşa etmiş ve tasarlamıştı. Bu arada Desco, APRI’ye 11 yıldır kontrol ve enstrümantasyon malzemeleri ve personel hizmetleri sağlıyor.

APRI Başkanı ve COO’su Jeffrey Estrella, “Bu projeyi zaten tanıdığımız ve güvendiğimiz ortaklarla ileriye taşımaktan mutluluk duyuyoruz. Bu işbirliği, şebekeye çok ihtiyaç duyulan Cleanergy sağlama taahhüdümüzü güçlendirecek” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy