Haberler

Araştırmacılar Güney Afrika’nın jeotermal potansiyelini araştırıyor

Cape Town, Güney Afrika (kaynak: flickr / dorena-wm, creative commons)
Cannur Bozkurt 4 Ara 2019

Highveld bölgesindeki köpüren kaynaklardan doğal olarak çıkan gazların analizi derin kabuklardan geldiklerini göstermektedir.

Güney Afrika’nın jeotermal potansiyeli olup olmadığını belirlemek amacıyla, Edinburgh Üniversitesi’nden bir bilim insanı, Highveld Bölgesi’nde KwaZulu-Natal’daki doğal kaynaklardan çıkan gazları analiz etti. Çalışmanın sonuçları, karbondioksit bakımından zengin gazların, dünyanın derinliklerindeki bir sıcak noktadan kaynaklandığını ortaya koymaktadır.

Araştırma aynı zamanda Aberdeen ve Strathclyde Üniversiteleri, İskoç Üniversiteleri Çevre Araştırmaları Merkezi, İngiliz Jeolojik Etütleri ve Güney Afrika Jeoloji Konseyi’nden bilim insanlarını da içermekte, İskoç Karbon Çıkarma ve Depolama ve İngiltere Karbon Çıkarma ve Depolama Araştırma Merkezi’nin desteği ile tamamlanmaktadır.

“Güney Afrika’nın altındaki kayaların beklenilenden daha sıcak olması, uzun yıllar boyunca jeologlar için bir bilmece idi. Bulgularımız, yüzeydeki karbondioksit gazının, bölgenin olağandışı arazisini açıklamaya yardımcı olan derin bir manto yükselmesinden geldiğini doğrulamaktadır. ” diyor, Edinburgh Üniversitesi GeoScience bölümünden Dr. Stuart Gilfillan.

Nature Communications dergisinde yayınlanançalışmaya buradan erişilebilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy