Haberler

Arctic Green Energy, Çin’deki jeotermal çalışmalar için 200 milyon dolarlık finansman sağladı

Jeotermal Kurulum, Xian Yang, Shaanxi Eyaleti, Çin (kaynak: Sinopec Yeşil Enerji Jeotermal Geliştirme)
Cannur Bozkurt 18 Ara 2020

Arctic Green Energy, Çin'de daha fazla jeotermal gelişim için ayrılan fonla kurumsal bir yatırımcı aracılığıyla 200 milyon dolarlık yeni öz sermaye finansmanı sağladı.

Jeotermal bölgesel ısıtma projelerinin geliştiricisi ve operatörü olan Arctic Green Energy, önde gelen bir küresel kurumsal yatırımcı tarafından 200 milyon ABD doları tutarında stratejik, yapılandırılmış yatırımın başarıyla tamamlandığını duyurdu. Bu finansman turu, şirketin Çin’de Sinopec ile yaptığı girişim, Sinopec Yeşil Enerji (SGE) yatırımına adanmıştır. Dünyanın en büyük ve en hızlı büyüyen jeotermal bölgesel ısıtma şirketi olan SGE, Çin jeotermal bölgesel ısıtma pazarında açık bir pazar lideridir.

SGE, karbondan arındırma ve iyileştirilmiş hava kalitesine önemli katkı sağlamaktadır. Şirketin hızlı büyümesi, Çin’in 2060 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşma duyurusuna katkıda bulunması da bu açıklamayla tutarlılık göstermektedir. Jeotermal enerji, ısıtma ve soğutma için fosil yakıtların kullanımına yenilenebilir, ekonomik olarak rekabetçi ve sürdürülebilir bir alternatiftir.

Arctic Green Energy Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucusu Haukur Hardarson konuya ilişkin şu açıklamada bulunmuştur: “Bu yatırım, Arctic Green ile jeotermal enerjinin şehirlere ısıtma ve soğutma çözümleri sağlama potansiyeline yönelik coşkumuzu paylaşan önde gelen küresel kurumsal yatırımcı arasındaki heyecan verici bir ortaklığın başlangıcını işaret ediyor. Çin’deki işimizi genişletmeye devam ederken, ekiple birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz ”.

Arctic Green Energy, bölgesel ısıtma ve soğutmadan elektrik üretimine kadar çeşitli jeotermal enerji uygulamalarında uzmanlaşmıştır. Şirket ayrıca, diğer yenilenebilir enerji kaynakları ile birlikte üretime geçerek, yeni nesil jeotermal uzmanlarını eğitmek için üniversite düzeyinde programlar oluşturmuştur. Singapur merkezli ve Çin ve Avrupa’daki operasyonları ile Arctic Green Energy, İzlanda’daki köklü jeotermal sektörüne dayanmakta ve orada bir bilgi merkezi bulundurmaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy