Haberler

Arjantin’de Socompa jeotermal projesi için erken keşif çalışmaları başlıyor

Geological studies at Socompa volcano, Salta, Argentina (source: SEGEMAR)
Eren Günüç 10 Oca 2018

Arjantin'in jeoloji ve madencilik hizmeti şirketi olan SEGEMAR, Arjantin'deki Salta'da bulunan Socompa volkanik jeotermal projesi için erken keşif çalışmalarına yakında başlayacak.

Arjantin’in jeoloji ve madencilik hizmet şirketi Segemar, bu ayın ilerleyen günlerinde Socompa Volkanik Jeotermal Projesi için arama operasyonlarını başlatmayı planlıyor.

Ocak ayının ikinci yarısında, Salta ilinin Enerji ve Madencilik Kaynakları (REMSA) ile SEGEMAR tarafından verilen taahhütler çerçevesinde keşif çalışmaları başlatılacak. Bu jeofizik çalışmalarda Magneto Telluric teknolojisini kullanarak jeofizik arama ağları genişletilecek. Jeofizik çalışmalar sığ akiferleri,  akışkanların bulunduğu derin rezervuarı, jeotermal sistemi kontrol eden derin yapılar ile ilişkili jeo-elektrik anomalileri keşfederek, potansiyel jeotermal alanın ısı kaynakları olarak yanardağın oda ve magmatik sokulumlarını bulmak için önemli bir çalışmadır.

Bir sonraki adımda ise jeokimya ve hidrojeoloji çalışmaları için, İtalya’nın Consiglio Nazionale delle Ricerche kentindeki Istituto di Geoscienze e Georisorse (IGG) şirketi jeotermal akışkanlarının analizinde uzmanlaşmış jeokimyacılar ekibi ile Arjantin’e gelecektir. Geçen sene, SEGEMAR, dünyadaki tanınmış jeotermal arama jeokimyası konularında uzmanlaşmış laboratuvarlara sahip olan bu prestijli kurumla bilimsel bir işbirliği anlaşması imzaladı. Ünlü jeolog Dr. Matteo Lelli’den sorumlu enstütü uzmanları, Tucumán’ın SE Havzası Jeotermal Arama Projesinde jeokimyasal çalışmalar ile geliştirecekler.

Kaynak: SEGEMAR, ThinkGeoEnergy aracılığıyla