Haberler

Avrupa’nın en derin jeotermal kuyusunun sondaj planları duyuruldu

Finest Bay Tunnel Sunumu (kaynak: Finest Bay Area Development Oy)
Merve Uytun 2 May 2021

Slovak GA Drilling ve Fin ortakları, PLASMABIT (R) sondaj teknolojisini kullanan bir jeotermal enerji çözümünü test etmeye, geliştirmeye ve çalıştırmaya başlamak için anlaşma imzaladığını duyurdu.

Slovakya şirketi GA Drilling, Finlandiya şirketi Finest Bay Area Development Oy ve Finli Pyhäjärvi kentine ait geliştirme şirketi Callio, GA Drilling PLASMABIT’i test etmeye, geliştirmeye ve daha fazla çalıştırmaya hazırlanmayı kabul etti. Amaç, Avrupa’daki en derin jeotermal sondaj deliğini açmak ve yeşil elektrik üretmek ve teknoloji için yeni kullanım durumlarını test etmek.

Bugün sondaj maliyeti, ultra derin jeotermal kullanım için sınırlayıcı faktördür. GA Sondaj, jeotermal enerjiyi her yerde bulunan ve uygun fiyatlı bir birincil enerji kaynağı haline getirebilecek ve fosil yakıtlara gerçek bir yeşil alternatif sunan bir teknoloji geliştirdi. Şirket hakkında daha önce de haber yapmıştık ve böyle heyecan verici bir projede işlerin ilerlediğini duymak kesinlikle harika.

PLASMABIT (R) teknolojisi ile jeotermal kuyularda 10 km derinliğe kadar hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde sondaj yapmak mümkündür. Bu tür bir derinlik, sadece ısının değil, aynı zamanda elektrik üretme olasılığını da sağlar. “Finest Bay Area Development ve Callio ile işbirliğimizden heyecan duyuyoruz ve herkes için karbonsuz bir gelecek sağlamak için birlikte çalışmanın büyük potansiyelini görüyoruz. Her yerde jeotermal, yerel, bağımsız bir elektrik, ısıtma, temiz su ve gıda üretimi kaynağı için çözümdür ”, diyor GA Sondaj CEO’su ve Kurucusu Igor Kocis.

GA Sondaj Plasmabit (R) teknolojisi

PLASMABIT (R) teknolojisi hem dikey hem de yatay olarak kullanılabilir, bu nedenle dünyanın en uzun deniz altı demiryolu tüneli sondajının inşası için hazırlanan Finest Bay Area Development (FEBAY) için ilgi çekicidir. Pyhäsalmi madenindeki sert ana kayada tünel açma makineleri (TBM) için bir çözümün test edilmesi planlanmaktadır. Şirketler, plazma delme çözümünün sert kayalar için on kat daha hızlı olduğunu ve TBM’lerin delme hızlarını çok daha verimli hale getireceğini tahmin ediyor. Bu, Finlandiya ve Estonya’yı birbirine bağlayan tünelin daha hızlı ve daha uygun maliyetli olmasını sağlayacaktır. “Bu, tünel projesiyle bağlantılı olarak bahsettiğimiz türden bir yeniliktir.” FEBAY’in kurucu ortağı Peter Vesterbacka, dünyayı daha iyi hale getirmek için bir inovasyon platformunda bir araya gelen fantastik Avrupa teknolojisi ve iş dünyasının bir araya geldiğini ifade ediyor.

Finlandiya’nın kuzey kesimindeki Pyhäjärvi’deki (Pyhäjärven kaupunki) Pyhäsalmi madeni, yer altı inşaatı ve madencilik için ideal bir test ortamıdır. Pyhäsalmi, bu yılın sonunda madencilik faaliyetlerini bitirecek olan 60 yıllık bir ana metal madenidir. Maden, Avrupa’nın en derin ana metal madeni (+ 1.400 m) ve 100 km’den fazla tünel içeriyor. Şehir ve maden sonrası geliştirme şirketi Callio, maden altyapısı ve çevresi için yeni kullanım senaryoları arıyorlar ve bu yılın başlarında Finest Bay Area Development ile FEBAY’in orada bir RnD ve test merkezi kuracağını ve ayrıca yeraltı ve madencilik eğitimi ve öğretimi üzerine işbirliğine başlayacağını duyurdular.

“GA Drilling ile bu tür bir işbirliği, Callio’nun test merkezi hizmet konseptine çok uygun. Callio Pyhäjärvi Genel Müdürü Henrik Kiviniemi ayrıca Pyhäsalmi madenindeki Callio halihazırda yerleşik bir jeotermal enerji geliştirme sahasıdır.

Kaynak: ThinkGeoenergy

GA Drilling

Patentli PLASMABIT (R) teknolojisi ile GA Delme, istikrarsız dünyada yerel ve bağımsız bir elektrik, ısıtma, temiz su ve gıda üretimi için çözümdür. Şirket, sıfır karbon emisyonlu enerji üretimine ölçeklenebilir, modüler çözümler sağlamayı hedefliyor. Jeotermal enerji, 24/7/365 mevcut olan tek yenilenebilir temiz ve temel yük enerji kaynağıdır. Hava koşullarından veya gündüz-gece döngüsünden bağımsız olarak çalışır. PLASMABIT (R), sert kaya ve çelik dahil olmak üzere her türlü malzemede daha hızlı, daha derin ve daha ucuz sondaj yaparak operasyonel süre ve maliyet tasarrufunda önemli bir azalma sağlar. Teknoloji, 70’den fazla mühendis ve araştırmacıdan oluşan tam zamanlı bir ekip, endüstriyel finansman, yatırımcılar, 20’den fazla AB araştırma hibesi ve sondaj endüstrisi liderleriyle stratejik teknoloji geliştirme ortaklıkları tarafından desteklenen tescilli 23’ten fazla patent ile yıllarca süren Ar-Ge’nin sonucudur.

Finest Bay Area Development

Şirket, Finlandiya ve Estonya’yı birbirine bağlamak için dünyanın en uzun deniz altı demiryolu tünelini (103 km) tasarlıyor ve hazırlıyor veya inşa ediyor. Şirket, FinEst Körfez Bölgesi bölgesi için büyüme yaratmak için bölgesel ve ekosistem geliştirme üzerinde çalışıyor. EBAY şu anda Finlandiya’da ve yakında Estonya’da (Finest Bay Area Development Oy, Çevresel etki değerlendirme programı (ymparisto. Fi)) çevresel etki değerlendirmesi yürütmektedir. Tünel proje bütçesi 15B € olup, 2024 sonunda tamamlanması tahmin edilmektedir. Tünel hizalaması boyunca dört istasyon ve istasyon alanı ve birkaç yapay ada olacaktır. Proje özel olarak finanse edilmektedir.

Pyhäjärven Callio

Call (www.callio.info), tamamen Pyhäjärvi şehrine ait bir geliştirme şirketidir. Callie, Pyhäsalmi madenini ve yeraltı altyapısının ve çevresinin madencilik sonrası yeniden kullanımını, Pyhäsalmi Mine Oy ile işbirliği içinde, örneğin altyapı ve mülk yönetimi, yeni iş geliştirme ve alt kiralama hakları dahil olmak üzere sözleşmeye dayalı bir ilişki içinde geliştiriyor.