Haberler

Avustralya firması, Yukarı Ren Almanya’nın jeotermal akışkanında önemli lityum kaynaklarını bildirdi

Ortenau, Almanya'da Ren Vadisi (kaynak: flickr / schwarzwert-naturfotografie, creative commons)
Cannur Bozkurt 26 Ağu 2019

Avustralyalı madencilik firması Koppar Resources, bölgedeki jeotermal akışkanda bulunan büyük Lityum kaynaklarını rapor ederek, Almanya'nın Yukarı Ren Vadisi'nde Vulcan Lityum Projesine ilişkin bir güncelleme yaptı.

Avustralyalı bir şirket olan Koppar Resources Ltd., Almanya Yukarı Ren Vadisi’nde Vulcan Lityum Projesi’nin güncel bilgilerini paylaştı.

Şirket, 126 mg/L Li ve 190 mg/L Li arasındaki bir dizi lityum konsantrasyonuna dayanarak, 10.73 ila 36.20 Mt (milyon ton) ihtiva eden LCE (Lityum Karbonat Eşdeğeri) içeren bir kavramsal Arama Hedefi belirledi. Keşif Hedefi, projenin potansiyel dünya standartlarında ölçeğini göstermekte. Keşif Hedefi’nin potansiyel niceliği ve derecesi doğası gereği kavramsal, bir Maden Kaynağını tahmin etmek için yeterli araştırma henüz yapılmadı.

Vulcan Lityum Projesi, Avrupa’nın ve dünyanın ilk Sıfır Karbon Lityum projesi olmayı hedefliyor. Bunu, kuyulardan pompalanan sıcak jeotermal akışkandan, yenilenebilir enerji yan ürünüyle, sert kaya madenciliğine ihtiyaç duymadan pil dereceli lityum hidroksit üreterek gerçekleştirmeyi hedeflemekte. Vulcan Lityum Projesi stratejik olarak Avrupa oto ve lityum-iyon akü üretim endüstrisinin merkezinde, Stuttgart’a sadece 60 km uzaklıkta bulunuyor. Büyüyen Avrupa akü üretim endüstrisinin, şu anda sıfır yerli akü sınıfı lityum ürün arzı ile dünyanın ikinci büyük olacağı tahmin ediliyor.

Vulcan Lityum Projesi Özeti

Vulcan Lityum Projesi, Almanya’nın Yukarı Ren Vadisi (URV) jeotermal alanında, benzersiz bir şekilde lityum bakımından zengin, jeotermal akışkana sahip bir bölge. Bu akışkan, URV boyunca birçok yerde, genellikle 150 mg/l Li’nin üzerinde ve 210 mg/l Li’ye kadar olan lityum dereceleri ile kapsamlı bir şekilde örneklenmiştir. Konsantrasyonlar, Hell’in California’daki Kitchen lityum projesine benzerlik göstermektedir (Kontrollü Termal Kaynaklar).

Amaç, jeotermal akışkandan pil seviyesinde lityum hidroksit üretmek için Vulcan Projesini araştırmak ve geliştirmek olacaktır. Önerilen çalışmanın onaylanmasına bağlı olarak lityum işleme için, Güney Amerika’da kullanılan buharlaşma yöntemine göre daha hızlı ve daha az su ve karbon yoğun doğrudan çökeltme işlemi kullanılacaktır. Sıcaklığının, işleme yönteminin geliştirilmesinde bir avantaj olduğu tahmin edilmektedir. Bir jeotermal enerji üreticisi ile bir üretim anlaşması veya ortak girişim anlaşmasına girilmesi şartıyla, üretim sürecinin bir yan ürünü olarak, yenilenebilir jeotermal enerji, lityum üretiminde ve işleminde tüketilen enerjiyi tamamen karşılayan çift amaçlı kuyulardan üretilebilir.

Proje, toplamda yaklaşık 78.600ha’lık bir alanı kapsayan iki onaylanmış lisans ve üç lisans başvurusundan oluşmaktadır. Yukarı Ren Vadisi akışkan alanı, petrol ve gaz araştırmaları da dahil olmak üzere jeolojik ve jeotermal özellikleri nedeniyle yoğun bir şekilde çalışılmıştır. Sonuç olarak, Şirket çok iyi anlaşılmış bir alanda, arama ve kaynak değerlendirmesi için potansiyel olarak mevcut olan önemli miktarda mevcut sismik ve sondaj verilerinin bulunduğu bir proje satın almaktadır.

Raporun tamamında bulunan çok sayıda ayrıntıya buradan erişilebilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy