Haberler

Avustralya, Queensland kentinde 310 kW Winton jeotermal santrali devreye girdi

Winton jeotermal santrali, Queensland / Avustralya (kaynak: Green Thermal Energy Technologies, video ekran görüntüsü)
Cannur Bozkurt 4 Kas 2019

Küçük ölçekli bir jeotermal enerji santrali, Avustralya’daki Queensland eyaletin Winton’da faaliyete geçmiştir. Bu ülkenin ikinci jeotermal santrali ve daha fazlası için bir işaret olduğu umut ediliyor.

Yıllarca Avustralya’daki Queensland eyaletinde Winton’da planlanmış bir jeotermal enerji santrali olduğunu bildirdik. Yerel konsey tarafından 2016 yılında 3,5 milyon AU (bugün yaklaşık 2,4 milyon ABD doları) tutarında finanse edilen santralin planlı bir başlangıcına ilişkin duyuruların 2017 ve 2018 yıllarında tekrar yapıldığı görülmüştür. Santrali kuran şirketin Facebook sayfasından da yer aldığı gibi gerçek inşaatın 2017 yılında başladığını görebilirsiniz.

Santralin bu hafta Ekim 2019’da faaliyete geçtiği bildirildi.

Santral, Victoria / Avustralya’da bulunan Green Thermal Energy Technologies tarafından inşa edilen 310 kW’lık küçük bir jeotermal ORC santralidir.

Birdsville jeotermal santrali ve sadece geçici olarak Habanero’da işletilen bir EGS pilot santralından sonra, bu Avustralya’da çalışmaya başlayan üçüncü jeotermal santraldir. Birdsville santrali artık faaliyet göstermiyor ve tesisin yenilenmesi için potansiyel planlar Haziran 2018’de askıya alındı.

Bu yüzden Winton santralıyla, Avustralya jeotermal enerji üretimi için en azından haritaya geri döndü.

Kaynak: ThinkGeoEnergy