Haberler

Avustralyalı Fortescue Metals Group, Endonezya’da jeotermal yatırımı takip ediyor

Avustralya'daki Christmas Creek madencilik projesinde otonom sondaj (kaynak: Fortescue Metals Group Ltd)
Cannur Bozkurt 9 Eyl 2020

Endonezya hükümeti ve dünyanın en büyük dördüncü demir cevheri üreticisi Avustralya Fortescue Metals Group, Endonezya'da jeotermal ve hidroelektrik kaynaklarının geliştirilmesi için bir işbirliği anlaşması imzaladı.

Dünyadaki ilk 10 arasında yer alan Avustralyalı demir ve nikel madenciliği şirketi Fortescue Metals Group (FMG) CEO’su Andrew Forrest aracılığıyla, Endonezya’nın 25 GW’lık jeotermal çevre dostu enerjisinin gelişimini izltakip ediyor.

Andrew Forrest, Başkan Joko Widodo ile 3 Eylül 2020’de bir araya geldi. Ertesi gün, Marvest Koordinasyon Bakanı, Endonezya Denizcilik ve Yatırım Koordinasyon Bakanı Luhut Binsar Pandjaitan ve FMG’nin kurucusu Andrew Forrest, Jakarta’da, Kemenkomarvest’da Yeşil Endüstri Anlaşması imzaladı.

Anlaşmada FMG, jeotermal enerji santrali geliştirerek yeşil endüstri sektörüne yatırım yapacak. Jeotermal dışında, FMG ayrıca bir hidroelektrik santrali de geliştirecek. [Orijinal haberde 25 GW jeotermal santrali ve 60 GW hidroelektrik santralini bildirdiğine dikkat çekmek isteriz, her ikisi de Endonezya’da yaklaşık 2.130 MW olan mevcut genel kurulu jeotermal enerji üretim kapasitesi ve yaklaşık 29.000 MW veya 29 GW toplam potansiyel ile oldukça gerçekçi rakamlar.]

İmzanın ardından Luhut, “Ek altyapı dışında elektrik santrallerine yapılan yatırımlar on milyarlarca dolara mal olacak” dedi.

Luhut, devasa yatırımın Endonezya’yı olumlu yönde etkileyeceğini belirtti. Bunun gerçekleşmesi için her iki taraf, yatırımın mümkün olan en kısa sürede hayata geçmesini sağlamak için hükümet ve FMG temsilcilerinden oluşan bir görev gücü oluşturacak.

Avustralya’nın Endonezya’nın jeotermal enerjisine ilgisi aslında 10 yıldan beri ateşleniyor. 2011 yılında Avustralya Enerji ve Turizm Bakanı Martin Ferguson, Başkan Yardımcısı Boediono ile bir araya geldi. Martin, Avustralya’nın Endonezya’da jeotermal yatırım ve geliştirme konusundaki ilgisini dile getirdi.

Aralarında Panax Geothermal ve Origin’in de bulunduğu çeşitli Avustralyalı oyuncular, Endonezya’daki jeotermal kaynakların geliştirilmesi üzerinde çalışıyor. Yaklaşık on yıl önce, Panax Geothermal Limited, Flores Adası’ndaki Sokoria ve Kuzey Sumatra’daki Dairi Prima adlı Endonezya’daki iki jeotermal sahayı gözlüyordu. Avustralyalı elektrik şirketi Origin, Sorik Marapi’de jeotermal geliştirme için Indian Tata Power ile ortak bir girişime sahipti. Her ikisi de bu Avustralyalı oyuncular tarafından asla gerçekleştirilmedi ve daha sonra satıldı.

Bu projelerin her ikisi de KS Orka tarafından devralındı ​​ve Sorik Marapi jeotermal santrali başladı.

Andrew Forrest, Avustralya’daki en zengin üçüncü kişi olarak Fortescue Metals Group’un kurucusu ve eski CEO’su seçildi.

Benzer bir haberde, Forgescue Metals için Andrew Forrest’in Papua Yeni Gine’de de potansiyel hidro ve jeotermal gelişim üzerine tartışmalar ve toplantılar yaptığı bildirildi.

Haziran 2020’de Fortescue Metals Group, 2040 için sıfır emisyon hedefini açıklayarak, operasyonları için daha fazla yenilenebilir enerji kullanımını hedefledi. Şirket, Avustralya’da, madenlerinden birini gün boyunca tek başına güneş enerjisiyle ve gece boyunca pille çalıştırmayı planlıyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy