Haberler

Avusturya kamu hizmet şirketi jeotermal projesi için üçüncü kuyuyu başarıyla tamamladı

Jeotermal Isıtma Tesisi, Ried, Avusturya (kaynak: Energie Ried)
Cannur Bozkurt 5 Şub 2020

Üçüncü kuyunun başarıyla sonuçlanan sondajı ile Avusturya'daki kamu hizmet şirketi Energie Ried Wärme artık daha geniş kitlelere jeotermal ısıtma sağlayabiliyor.

Avusturya’daki yerel kamu hizmet şirketi Energie Ried Wärme GmbH üçüncü jeotermal kuyusunu başarıyla tamamladı. Artık bölgede daha geniş kitlelere jeotermal enerji ile çevre dostu ısı tedarik edilebilecek.

2014’ün başından bu yana, Ried kasabasında ve Mehrnbach bölgesindeki çok sayıda hane, işyeri ve kamu binasına, çevre dostu bölgesel ısıtma sağlanmış, bu durum Energie AG Oberösterreich ve Energie Ried ortak girişimi olan Energie Ried Wärme GmbH şirketi adına iki kuyulu jeotermal bir proje ile mümkün olmuştur.

Üçüncü kuyunun sürekli çalışması için tüm izinler Aralık 2019’dan bu yana mevcuttur. Üçüncü jeotermal kuyu Ocak 2020’de devam eden operasyonlara katıldı. Bu amaçla ısı, 2.592 derinlikten çıkarılan 110 santigrat derecedeki akışkandan alınmakta ve Energie Ried Wärme GmbH ve Nahwärme Mehrnbach dağıtım ağlarına gönderilmektedir.

Saniyede 100 litreye çıkan üçüncü kuyunun mükemmel verimliliği, Ried’deki bölgesel ısıtma ağının daha da genişletilmesini sağlamaktadır. Şu anda 2.304 daire, 177 müstakil ev, 100 ticari tesis ve 8 okula jeotermal enerjiden ısı sağlanmaktadır. Ried hastanesi ve Ried kışlası gibi daha geniş kitlelere de üçüncü kuyunun yüksek kapasitesi sayesinde artık çevre dostu enerji sağlanabilecek.

Kaynak: ThinkGeoEnergy