Haberler

Aydın Efeler’de Sera OSB kuruluyor

Aydın İli, Efeler İlçesi, Rum Hamamaı (kaynak: Efeler Belediyesi web sayfası)
Cannur Bozkurt 19 Tem 2019

Aydın Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Fevzi Çondur, Efeler’e bağlı Kadıköy Mahallesi’nde kurulması planlanan Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi (TDSİOB) ile ilgili açıklama yaptı.

Aydın Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB), Aydın Ticaret Odası (ATO) ve Efeler Ziraat Odası ile birlikte jeotermal kaynaklı Kadıköy Sera OSB’nin müteşebbis heyeti üyelerinden olduklarını söyleyen Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, Efeler’e bağlı Kadıköy Mahallesi’nde kurulacak Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi (TDSİOB) ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın diğer ilgili bakanlıklardan da olumlu görüşler almasının ardından ve yer seçimiyle ilgili bir ay içinde onay vermesinin ardından sürecin netlik kazanacağını belirten Çondur, kuruluş protokolünün Aydın Valiliği tarafından imzalanacağını söyledi.

ATB Başkanı Çondur Kadıköy Sera OSB’de, Aydın Ticaret Odası ve Efeler Ziraat Odası ile birlikte 1’er payları bulunduğunu belrtti. Çondur sözlerine şöyle devam etti: “Aydın Valiliği YİKOB’un 12 payı bulunmaktadır. Bakanlık tarafından yerelde ön inceleme yapıldı. Ön inceleme raporu ilgili bakanlıklara gönderilerek görüşler istenecek. Yazı gönderiminden sonra 1 ay içerisinde görüşler kesinleşecek. Alınacak olan olumlu görüşler neticesinde Bakanlık yer seçimini gerçekleştirerek 2 ay içerisinde Aydın Valiliği tarafından kuruluş protokolü imzalanarak tüzel kişilik kazanacak. Efeler’e bağlı Kadıköy Mahallesi’nde hayata geçecek olan ve jeotermal enerjiyle ısıtılıp soğutulması hedeflenen projenin hayata geçmesi ile ilerleyen süreçte katma değeri yüksek türlü sebze ve meyve üretiminde bulunulacaktır”.

Kaynak: Aydın Hedef