Haberler

Aydın Vali’si Köşger, jeotermale ilişkin görüşlerini paylaştı

Aydın, Efeler'den görünüm (kaynak: Efeler Belediyesi foto galeri)
Cannur Bozkurt 21 Haz 2020

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, bölgede elektrik üretiminde kullanılan jeotermal kaynakların şehir ısıtması, katma değeri yüksek tarım ürünleri üretilmesi ve sağlık turizminde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Aydın’ın, jeotermal kaynaklarının değerlendirilmesinde gelecek doğru eksenin ısıtma, tarım ve turizm alanlarına yönlenmesi olacağını belirten Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Efeler ilçesindeki Kadıköy Mahallesi’nde kurulacak olan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sera Bölgesi’nin örnek olacağını söyledi.

Vali Köşger, “Tek bir sera bölgesiyle Aydın’ı çağ atlatamayız ama bu Aydınlı üreticilere örnek olacak. Aydınlı üreticiler klasik olarak yaptığı tarımın dışında, jeotermal ile ısıtılmış seralarda daha büyük katma değer üretebilecek. Şu an zeytinden, incirden 5-10 bin lira kazanırken, bu seracılıktan 50-100 bin lira para kazanabilecek. Çünkü buralarda katma değeri yüksek ürünler üretilecek.” dedi.

İl sınırlarında Buharkent’ten Söke’ye kadar değerlendirilebilecek bir jeotermal potansiyel olduğunu belirten Vali, bölgede elektrik üretiminde kullanılan jeotermal kaynakların şehir ısıtması, katma değeri yüksek tarım ürünleri üretilmesi ve sağlık turizminde değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Aydın’ın Ankara’da çok etkin olduğunu bildiği sivil toplum örgütlerinin varlığından bahseden Vali Köşger, konuya ilişkin şöyle konuştu; “Bu tek bir iş insanının istemesiyle olmaz. Bu konuda talep arttığı zaman belli konularda yasal mevzuat düzenlemesine gidilecektir. Aydın’ın, Ankara’da çok etkin olduğunu bildiğim sivil toplum örgütleri var. Siyasi arkadaşlarımız ile sivil toplum örgütü temsilcilerimizin gidip Ankara’da bunu savunması lazım. Ben son jeotermal enerji kurultayında Enerji Bakanına bu konuda bir dosya sundum. Aydınlı vatandaşların bu enerji santrallerini kiralayan firmalardan sıcak su alamadığını da belirttim. Konuyla ilgili bir çalışma başladı şu anda. Ama belirttiğim gibi sivil toplum temsilcilerimizin Ankara’ya gidip bunun mücadelesini vermesi lazım, ‘Biz bu işten daha fazla faydalanmak istiyoruz’ demeleri gerekir”.

Aydın Valiliği olarak Çiftlik Sahası’nın şartnamesinde, istenildiği kadar seralara sıcak suyu verme zorunluluğu şartı koyduklarını ifade eden Köşger, elektrik üreten şirketlerin yalnızca sera değil, şehir ısıtması için de talep edilen suyu sağlama yükümlülükleri olduğunu söyledi.

Aydın’da en doğru özelleştirmenin Çiftlik Jeotermal Sahası özelleştirmesi olduğunu ancak çevrecilerin en büyük mücadele ettiği saha olarak örtüşmesine ilişkin aklında soru işaretleri olduğunu belirten Vali Köşger;  “İlk defa doğru bir iş yapılmış, İncirliova’nın ısıtılması için eşanjöre kadar sıcak suyu vermek zorunda ve ilçe veya büyük şehir belediyesi de şehrin altyapısına bu suyu bağlayıp şehri ısıtabilir. Kızılcaköy’de bir üretici ‘Ben sera kurdum, bana sıcak su ver’ dediğinde bu suyu da vermek zorunda. Ama orada çadır kurdu arkadaşlar, maalesef protesto etmek istiyorlar. Daha önce yapılan işlerin hiçbirini protesto etmemişlerken. Doğru yapılan iş protesto edilirken, yanlış yapılan işlere de kimse ses çıkarmamış. Burada kocaman bir soru işareti var” dedi.

Kaynak:  Ses Gazetesi