Haberler

Aydın’da Gazeteciler jeotermal santralleri gezdi

Aydın'lı Gazetecilerin santral gezisi (kaynak: Haberler.com'da yer alan video anlık görüntüsü)
Cannur Bozkurt 2 Eyl 2019

Aydın'da görev yapan gazeteciler, JESDER’in düzenlediği organizasyonla jetotermal santralleri gezdi.

Jeotermal santrallere tepkilerin arttığı bu günlerde, halkın bilgilendirilmesine yönelik güzel bir uygulama haberi geldi. JESDER Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kındap, Germencik ilçesinde faaliyette bulunan jeotermal enerji santrallerinin kapısını gazetecilere açarak santraller hakkında bilgi verdi.

Kındap, yerin 2.500 metre derinliklerinde bulunan kaynağı üretim kuyuları aracılığı ile, hiçbir şekilde başka bir yere temas ettirmeden santrallere taşıdıklarını, akışkanın işlendikten sonra enerjiye dönüştüğünü söyledi.

Kındap, akışkanın ısısı alındıktan sonra, aynı yöntemle enjeksiyon kuyuları aracılığı ile yerin altına tekrar gönderdiklerini belirtti.

Son 10 yılda dünya ortalamasının çok üzerinde yılda yaklaşık 250-300 megavatlık gücü hayata geçirdiklerine dikkati çeken Kındap, “Bu gücün Türkiye ekonomisine olan katkısına bakarsak, yıllık 1 milyar dolar civarında. Türkiye’de jeotermal gücün yüzde 60’a yakını Aydın’da üretiliyor ve elde edilen gelir ise yıllık 600 milyon dolar. Aydın’ın ürettiği elektrik kendi ihtiyacının çok üzerinde. İhtiyacın fazlası da şebekeler sayesine yakın civardaki Manisa, İzmir ve Denizli illerinde rahatlıkla kullanılmaktadır.” Açıklamasında bulundu.

Kaynak: Haberler.com