Haberler

BAE – Karayipler Yenilenebilir Enerji Fonu Kapsamında Seçilen Beş Proje

Petit St. Vincent (PSV), Winward Island, The Grenadines, Caribbean (source: flickr/ lyng883, creative commons)
Eren Günüç 26 Eyl 2017

BAE - Karayipler Yenilenebilir Enerji Fonu tarafından 50 milyon dolarlık finansman turunda beş proje seçildi, bunlar arasında St. Vincent ve Grenadinler'deki jeotermal projeler de var.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden bildirildiği üzere, Antigua, Barbuda, Bahamalar, Barbados, Dominika, St Vincent ve Grenadinler’de 50 milyon ABD doları BAE-Karayipler Yenilenebilir Enerji Fonu (Fonu) kapsamında finansman sağlanacak beş proje seçildi.

Projeler, bölgedeki enerji maliyetlerini önemli ölçüde azaltacak ve aynı zamanda Irma Kasırgası gibi doğal felaketlere karşı dayanıklılığı artıracak.

Ocak 2017’de ilan edilen Fon, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanlığı ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı’nın (MOFAIC) ortak girişimidir. Hibe finansmanı sağlayan Abu Dabi Kalkınma Fonu (ADFD) olup Masdar, teknik yönetim ve uluslararası, rekabetçi proje ihalesinden sorumludur.

Projeler ilk fonlama döngüsünü temsil ediyor. Fon, önümüzdeki iki ya da üç yıl içinde 16 Karayip ülkesine kadar olan projeleri ilan etmeyi amaçlıyor.

Uluslararası İşbirliği Devletinden Sorumlu Devlet Bakanı Reem Al Hashimy, “Büyümekte olan BAE ile Karayip ilişkilerinde bu yeni fasıl açılmasından onur duyuyoruz” dedi.

St. Vincent ve Grenadinler jeotermal projesi, Emera Caribbean Inc. ve Reykjavik Geothermal tarafından yürütülen 10 MW’lık bir proje olarak ada devletinin hükümeti ile birlikte planlanmaktadır.

Kaynak: Khaleej Times, ThinkGeoEnergy aracılığıyla