Haberler

BAE, Masdar Şehrinde soğutma için jeotermal kuyudan yararlanma olasılığını test ediyor

Masdar Şehrinde binalar, Abu Dabi / BAE (kaynak: flickr / Jeremy Thompson, creative commons)
Cannur Bozkurt 25 Oca 2021

Masdar City'nin bölgesel soğutma şirketini satın almasının ardından, BAE merkezli Tabreed, bir bölge soğutma ağı için iki derin jeotermal kuyudan yararlanmanın uygulanabilirliğini test etmeyi planlıyor.

Yıllar önce, jeotermal enerjinin soğutma amacıyla nasıl kullanılabileceğini keşfetmek için Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Abu Dabi’deki Masdar Şehrinde iki derin jeotermal kuyu açıldı. Soğutma için “ısının” nasıl kullanılacağı soruları devam ediyor. Cevap, evinizdeki buzdolabınızda bulunabilen benzer bir teknolojide yatıyor. Seçenekler, yaklaşık 50 santigrat dereceden 100 santigrat dereceye ve daha fazlasına kadar olan sıcaklıkları kullanmaktan geçiyor. İşte bu noktada sistemler için gerekli bir sıcaklığa sahip sıvıları türeten jeotermal kuyular devreye girmekte (buradan adsorpsiyonlu soğutucular hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz).

BAE’den gelen haberler, BAE merkezli bölgesel soğutma geliştiricisi National Central Cooling Company PJSC’nin (Tabreed), Masdar ile ortaklığını genişlettiğini duyurdu. Amaç, operasyonel sinerjiyi daha da artırmak için Masdar ve Tabree’nin altyapısını geliştirmek ve bağlamak olarak açıklandı. İşbirliği ile Tabreed, dünyanın dört bir yanındaki sürdürülebilir şehirlere verimli soğutma sağlama çabalarını genişletecek.

Ocak 2020’de Tabreed, imtiyaz altında 69.000 Soğutulmuş Ton (RT) nihai toplam kapasite ile Masdar Şehrindeki 2,7 milyon metrekareden fazla etkin soğutma hizmeti sunmayı amaçlayan Masdar Şehri bölgesel soğutma şirketini satın aldı.

Duyurunun bir parçası olarak Tabreed, yaklaşık 10 yıl önce açılan Masdar Şehrindeki iki derin jeotermal kuyuyu test edecek. Testlerle, Tabreed, soğutma için jeotermal enerji teknolojisinin kullanılabilirliğini ve elektrik tüketimini önemli ölçüde azaltma olasılığını incelemek istiyor.

Tabreed’in İcra Kurulu Başkanı Bader Saeed Al Lamki, “Bir endüstri lideri olarak stratejik ortaklıklarımız, operasyonlarımızı çeşitlendirmemize ve bölgede bir ilk olan derin jeotermal teknolojisi gibi temel işimizi destekleyen yenilikçi çözümlere girmemize olanak sağladı. Masdar Şehri gibi sürdürülebilir kentsel toplulukların büyümesini desteklemek için bu çözümleri geliştirmeye kararlıyız ve Masdar ile son derece başarılı bir ortaklığın devam etmesini sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

İnovasyon, teknoloji, araştırma ve geliştirme için bir merkez olarak Masdar City, Tabreed’in yeni teknolojileri test edebileceği ve dünyanın dört bir yanındaki sürdürülebilir şehirlere verimli soğutma sağlama stratejisini geliştirebileceği stratejik bir platform sağlıyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy