Haberler

Balıkesir Bigadiç’te sıcaklığı 65 derece olan jeotermal keşif

MTA Jeotermal sondaj kulesi (Görsel haberle ilgili değildir)
Merve Uytun 24 May 2023

Balıkesir'in Bigadiç ilçesinde 65 derece sıcaklığa sahip 30-35 lt/sn debide jeotermal akışkan elde edildi.

Bigadiç Belediyesi tarafından yapılan jeotermal kuyu açma çalışmalarının ilk aşamasında 65 C sıcaklıkta 30-35 lt/sn debide jeotermal akışkana ulaşıldı.

Bigadiç İlçesi’ndeki 1071 dönümlük Millet Bahçesi’nin 3 bin dekarlık höyük bölümünde kurulacak Bigadiç Jeotermal Kaynaklı Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ndeki kuyu açma çalışmalarında sonuç alındı. Jeotermal sondaj çalışmalarının ilk aşamasında 65 C sıcaklıkta 30-35 lt/sn debide jeotermal akışkan bulundu.

Sondaj çalışması, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Bigadiç Belediyesi tarafından yürütülüyor. Bigadiç’te jeotermal kaynak arama planları ilk olarak bir aydan uzun bir süre önce bildirildi.

Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, ilçedeki jeotermal keşif ile ilgili şunları söyledi:

“Biz ilçemizin sadece bugününü değil, 45-50 yıl sonrasını düşünüyoruz. Her geçen gün hedeflerine ulaşan bir ilçe konumuna geldik. Bir yandan devam eden projeleri tamamlarken, diğer yandan yeni projelerimizi hayata geçiriyoruz. Türkiye Yüzyılı’nın inşası yolunda durmadan, dinlenmeden çalışıyor, liderimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde doğru adımlarla yola devam ediyoruz. Bu vesileyle başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez, Balıkesir Valisi Sayın Hasan Şıldak ve emeği geçenlerden Allah razı olsun.”

Kaynak: Memleket