Haberler

Balıkesir Sındırgı’da bulunan tarihi ‘Kışla Müze Han’ jeotermal ile ısıtılacak

Balıkesir-Sındırgı, Kışla Müze Han (kaynak: Beyaz Gazete)
Cannur Bozkurt 5 Ara 2019

Sındırgı ilçesinde 1899 yılında inşa edilen ve bugüne kadar çeşitli alanlarda hizmet veren "Kışla Müze Han", restore edilerek turizme kazandırıldı. Hanın ısıtması jeotermal ile yapılacak.

Anadolu Ajansı tarafından servis edilen habere göre, Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde 1899 yılında inşa edilen ve bugüne kadar mühimmat deposu, okul, askerlik şubesi olarak hizmet veren “Kışla Müze Han”, restore edilerek turizme kazandırıldı.

Köşelerinde bulunan kurşun dökmeler sayesinde büyük depremlerden fazla zarar görmeyen Kışla Müze Han, Balıkesir Valiliği, Balıkesir Üniversitesi ve Sındırgı Belediyesinin iş birliğiyle restore edilerek kent turizmine katkı sağlaması amacıyla 8 odalı otele dönüştürüldü.

Kesme taş kullanılarak inşa edilen ve mimarisiyle hayranlık uyandıran Kışla Müze Han’daki odalara numara yerine ilçenin değerlerinin ve önemli şahsiyetlerin isimleri verilirken, üst katındaki avluda ise kente ve müzeye ait tarihi eserler sergileniyor.

Sınndırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Kışla Müze Han’ın ısıtmasının jeotermal ile yapılacağını belirterek, konuya yönelik açıklamalarında şunlara yer Verdi: “Her bir odanın ayrı bir ismi var. Ulus Dağı, Yağcıbedir, Şerif Paşa gibi bölgenin özel isimleri ve her odanın rengi de farklı. Her gelen kişi başka bir odada kaldığında sanki başka bir otelde kalmış gibi olacak.”

Restorasyon çalışmalarında binanın orijinalliğinin korunması için özen gösterildiğine değinen Yavaş, Kışla Müze Han’ın misafirlerini beklediğini belirtti.

Kaynak: Beyaz Gazete