Haberler

Baseload Capital / Climeon Japonya’daki ilk jeotermal santralini devreye aldı

Japonya, Kyushu'da santralde Climeon ekibi (kaynak: Climeon)
Cannur Bozkurt 27 Nis 2020

Baseload Capital ve teknoloji tedarikçisi Climeon, Japonya'nın Kyushu kentinde jeotermal ısı enerji santralini başarıyla işletmeye aldı. Tesis, Japonya'da yenilenebilir enerji mevzuatı kapsamında belirlenen yüksek tarifeli yem temin eden elektrik üretmek için düşük ısıda jeotermal kaynaklar kullanıyor.

İsveç teknoloji şirketi Climeon ve Baseload Capital, Climeon’un ilk ısı güç modülünün başarıyla devreye alındığını ve Japonya’da 24 Nisan 2020 tarihinden itibaren elektrik ürettiğini açıkladı. Tesis, Haziran ayında bir sanal topluluk kutlaması ile resmi olarak açılacak.

Proje, Baseload Power tarafından Ekim 2018’de kurulan şirket tarafından yönetildi. Şirket, yetenekli insanlardan oluşan bir ekip kurdu, ideal proje yerleri belirledi ve önemli yerel ortaklarla ilişkiler geliştirdi. Tesis 24 Nisan itibariyle ticari olarak işletmeye başladı.

2018’de Climeon, Japonya’daki ilk ihalesini kazanmıştı. O zamandan bu yana, şirket ülkede bir yan kuruluş kurarak iki santralin kurulumuna başladı ve şimdi ilk Isı Gücü modülünü faaliyete geçirdi.

Climeon CEO’su Thomas Öströmşu açıklamalarda bulundu: “Bu, Climeon için inanılmaz derecede önemli bir kilometre taşı. Japonya, girilmesi en zor coğrafi pazarlardan biridir. Baseload Power Japan ile birlikte, genellikle Japonya’da ne kadar sürdüğüne kıyasla bu kadar hızlı bir enerji santrali kurmayı başardığımız için inanılmaz gurur duyuyorum .”

Climeon Japan K.K.’nın Başkanı Jack (Masao) Watanabe ise konuya ilişkin şöyle konuştu: “Şimdi Japonya’daki enerji geçişine gerçek anlamda katkıda bulunuyoruz. Şebekeye üretilen her kilowatt saat Japon enerji sisteminin dönüştürülmesine katkıda bulunuyor.”

İlk kurulum, Climeon’un Isı Gücü modülünün mevcut bir elektrik santraline bağlı olduğu ve jeotermal atık ısısını geri kazandığı Kyushu’da bulunuyor.

Japonya, ülkenin jeotermal elektrik üretimi için elverişli koşulları nedeniyle Climeon için öncelikli bir coğrafi pazardır. 2011 yılında Fukushima nükleer santralindeki kazadan sonra Japonya’nın yerli enerji üretimi önemli ölçüde azaldı, bu yüzden tüm birincil enerjinin çoğunluğu ithal ediliyor ve bunun çoğu fosil yakıtlardan sağlanıyor. Ülke çapında jeotermal ısı gücünün çıkarılabileceği birçok kaplıca var. Bugün bilinen jeotermal enerji kaynaklarının sadece yüzde 2’sinden biraz fazlası kullanılmaktadır. Bugün Japonya’da jeotermal ısı enerjisi tarifesi 0,30 ABD Doları / kWh’nin biraz üzerinde, bu da dünyanın en yüksek değeri olmasa da İsveç’teki elektrik fiyatından yaklaşık sekiz kat daha yüksek.

Baseload Power Japan K.K. Temsilcisi Direktör Masahiro Ito, “Isı gücünü kullanma yeteneği Japonya’nın yeşil bir temel yüke daha hızlı geçişine yardımcı olacak” dedi. “Küresel ısınmaya katkıda bulunmadan enerji yaratabileceğimizin kanıtı ve milletimizi enerji bağımsızlığına götürüyor” dedi.

Baseload Capital CEO’su Alexander Helling, “Güç kaynağından bağımsız olarak bir elektrik santralini 18 ay içinde fikirden üretime getirmek neredeyse hiç görülmemiş bir şey” dedi. “Bunu, dünyanın en zor piyasalarından biri olarak bilinen Japonya’da başarabildiysek, başka bir yerde çoğaltmamamız için hiçbir neden yok” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy