Haberler

Baseload Power & Climeon, Tayvan’da jeotermal enerji santrali kuracak

Taipei üzerinden dağ manzarası, Tayvan (kaynak: flickr / Connie Ma, creative commons)
Cannur Bozkurt 7 May 2020

Baseload Power Taiwan, Tayvan'da bir jeotermal enerji projesi için 4.1 milyon dolar değerinde Climeon ısı güç üniteleri sipariş etti.

İsveçli teknoloji tedarikçisi Climeon, şirket için yeni bir coğrafi pazar olan Tayvan’daki jeotermal ısı gücünde ilk siparişi kazandığını duyurdu. Climeon’a bağlı şirket Baseload Power Taiwan’a verilen sipariş, Climeon Isı Gücü sistemlerini ve çevredeki santral için tasarım ve danışmanlık hizmetlerini içeriyor. Toplam değeri yaklaşık 41 milyon SEK (yaklaşık 4,1 milyon ABD Doları) olan siparişin Isı Güç modüllerini yıl sonuna kadar teslim edilmesi hedefleniyor.

Proje ilerledikçe ilgili tasarım ve danışmanlık hizmetleri de verilecek. Enerji santralinin ülkedeki ilk ticari jeotermal ısı enerji santrallerinden biri olması bekleniyor.

Climeon CEO’su Thomas Öström, Tayvan’da ilk sipariş yoluyla küresel büyümelerinin devam etmekten gurur duyduklarını belirterek; “Jeolojik koşulların yeşil elektrik üretimi için mali teşviklerle birleştiği Tayvan, Climeon için büyük potansiyele sahip ilgi çekici bir pazardır” dedi.

Baseload Power Tayvan Başkanı Van Hoang, Tayvan’ın, Baseload Capital için öncelikli bir pazar olduğunu ve ülkedeki ilk elektrik santralinde çalışmaya başlamış olmalarından duydukları mutluluğu belirtti.

Climeon, Baseload Capital ile birlikte yerel işletmeler, toprak sahipleri ve yerel yetkililerle işbirliği kurmak için 2019’un başından bu yana Tayvan’da aktif olarak çalışmaktaydı.

Bu ilk projede modüler Isı Santrali doğu Tayvan’da inşa edilecek. Climeon Heat Power sistemlerinin yanı sıra, Baseload Power Taiwan’dan gelen sipariş, elektrik santrali binasına bağlı kontrol yazılımı, tasarım, danışmanlık ve tedarik hizmetlerini de içeriyor. İlişkili hizmetler toplam sipariş değerinin yaklaşık %40’ını oluşturmakta.

Thomas Öström konuya ilişkin açıklamalarına şöyle devam etti: “Vizyonumuz, müşterilerimize giderek daha eksiksiz bir santral çözümü sunmaktır. Modüllerimize ek olarak, bütünsel bir çözümün parçası olan çevre hizmetleri de sunuyoruz. Danışmanlık hizmetleri de dahil olmak üzere daha geniş bir yelpaze ile, önemli ölçüde daha iyi ödeme koşulları üzerinde anlaştık. Bu, finansal konumumuzu güçlendirmemize yardımcı oluyor.”

Tayvan, Japonya ve ABD’nin batı kıyısı gibi, “ateş çemberi”nde bulunan, Pasifik Okyanusu kıyı alanları boyunca yüksek sismolojik aktivite ve dolayısıyla büyük jeotermal enerji kaynaklarına sahip kavisli bir bölgedir. Buna rağmen, ülkede az sayıda aktif ticari jeotermal enerji santrali vardır. Jeotermal enerjinin değerlendirilmesinde en büyük potansiyel Tayvan’ın doğu kıyısında bulunmaktadır.

Kaynak:  ThinkGeoEnergy