Haberler

Basic Energy Corp., Filipinler’deki iki jeotermal sözleşmesinden çekildi

Tarak Ridge, Mt. Mariveles, Philippines (kaynak: flickr / incrediblethots, creative commons)
Cannur Bozkurt 24 Şub 2020

Filipinler Menkul Kıymetler Borsası'na yapılan açıklamaya göre Basic Energy Corp., Filipinler'deki iki jeotermal hizmet sözleşmesinden çekildiğini açıkladı.

Basic Energy Corporation, Enerji Departmanına (DOE) 8 numaralı Mabini Jeotermal Hizmet Sözleşmesinden çekilme bildirimini sundu. DOE, geçtiğimiz yıl, bu proje için hizmet sözleşmesinin süresini diğerlerinin yanı sıra 2021’e kadar uzattı ve şirket, bu yeni dönemde iki (2) kuyu açmayı taahhüt etmişti. Bununla birlikte, bu iki (2) kuyu için bütçenin, bu projenin düşük potansiyel getirisi ve uzun gebelik süresi karşısında, şirketin hizmet sözleşmesi kapsamındaki sözleşme taahhütlerinin ötesine geçtiği göz önüne alındığında, şirket bu projeden çekilmek zorunda kaldı.

Şirket, aynı zamanda 2013-02-042 sayılı Mariveles Jeotermal Hizmet Sözleşmesinden de çekilme bildirimini DOE’ye bildirdi. DOE, Şirket’in NCIP, ilgili LGU’lar ve yerel halktan izin almadaki zorluklarının ortasında 26 Şubat 2018 tarihinde bu hizmet sözleşmesini feshetti. Şirket, CSMT çalışmalarının uygun bir jeotermal kaynağını tam olarak desteklemediği göz önüne alındığında feshedilmenin yeniden değerlendirilmesini talep etti. Bu hizmet sözleşmesinin daha önce feshedilmesinin yeniden gözden geçirilmesi talebinin geri alınması, hizmet sözleşmesinin feshedilmesini derhal yürürlüğe koyacak.

Ayrıca Şirket, doğal gaz arama projesinden çekildiğini de beyan etti.

Kaynak: ThinkGeoEnergy